Krakowscy radni zdecydowali w środę o przyznaniu honorowego obywatelstwa miasta Władysławowi Bartoszewskiemu. Termin wręczenia tytułu nie został jeszcze ustalony. Za przyznaniem tytułu opowiedzieli się radni klubów: PO i Przyjazny Kraków. Jeden z radnych PiS wstrzymał się od głosu, dziewięciu nie wzięło udziału w głosowaniu.
"Władysław Bartoszewski to człowiek zacny, ale nie może być tak, że honorujemy obywatelstwem Krakowa osobę, który obraziła mnie osobiście swoimi wypowiedziami" - powiedział PAP radny PiS Józef Pilch. "Nie wiem też, co pan Bartoszewski dobrego zrobił dla Krakowa" - dodał.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO) powiedział dziennikarzom, że Bartoszewski jest honorowym obywatelem kilkunastu miast w Polsce i doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni. "Jest osobą zasłużoną dla Polski i dla Krakowa. To zaszczyt, że będziemy mieć takiego honorowego obywatela" - powiedział Kośmider.
Z prośbą o nadanie Bartoszewskiemu honorowego obywatelstwa Krakowa wystąpił w czerwcu senator PO Bogdan Klich. Inicjatywę tę poparł komitet złożony z kilkudziesięciu osób - dawnych opozycjonistów, kombatantów, przedsiębiorców i artystów. W gronie tym znaleźli się m.in. ks. Adam Boniecki, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. Zbigniew Kolenda, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski i prof. Andrzej Zoll.
Bartoszewski po upadku powstania warszawskiego redagował w Krakowie "Biuletyn Informacyjny" Komendy Głównej AK, a potem przez lata współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym".
Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Od 1989 r. otrzymało je 35 osób m.in.: Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowaliow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański i kard. Stanisław Dziwisz.
Bartoszewski, były więzień Auschwitz, polityk, publicysta i pisarz, jest honorowym obywatelem kilku miast m.in. Warszawy, Gdyni, Wrocławia i gminy wiejskiej Oświęcim.
Podczas wojny Bartoszewski był żołnierzem Armii Krajowej, jednym z założycieli Rady Pomocy Żydom "Żegota". Walczył w powstaniu warszawskim. Więziony w czasach stalinowskich. W III Rzeczypospolitej dwukrotnie piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych.
Jest sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Tuska i pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Jest kawalerem Orderu Orła Białego. Jerozolimski instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" za pomoc, którą niósł Żydom podczas okupacji niemieckiej.(PAP)
wos/ eaw/ jra/