Adelina Pociecha, Agata Kokoryn, Tomasz Mazur i Renata Pędrys są wśród laureatów konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID), na opracowanie scenariuszy lekcji dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie dziedzictwa kulturowego.
Jak przypomniał NID w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, konkurs miał na celu "zwiększenie efektywności systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości, a także kreowanie w młodym pokoleniu przekonania o znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla integralnego rozwoju człowieka poprzez tworzenie użytecznych i zgodnych z dobrymi praktykami nowoczesnej edukacji materiałów dydaktycznych".
"Wszystkie otrzymane prace reprezentowały bardzo wysoki poziom merytoryczny i poruszały zróżnicowane tematy dziedzictwa kulturowego. Sposób przygotowania materiałów był również urozmaicony, co świadczy o ciekawym podejściu laureatów do formy przekazywania wiedzy dzieciom i młodzieży" - czytamy.
W komunikacie poinformowano, że na konkurs nadesłano 217 prac. Jury postanowiło przyznać 10 nagród głównych w wysokości po 5 tys. zł i 10 wyróżnień w wysokości po 3 tys. zł.
Kapituła konkursu nagrodziła prace: "Z obwarzankiem po Krakowie" Adeliny Pociechy, "Dziedzictwo kulinarne, czyli przeszłość (w) smaku" Agaty Kokoryn, "Siedem życzeń Lajkonika. Bogactwo kulturowe Polski" Tomasza Mazura, "Skarbnica Legend" Renaty Pędrys, "Ty się w to miasto urodził, toś ty nie obcy, toś swój, tutejszy…" Rafała Mazura oraz "Historia legendą opowiedziana – wprowadzenie do historii regionu na przykładzie miasta Torunia" Pawła Kamińskiego.
W gronie laureatów znalazły się również prace: "Dziedzictwo kulturowe Ostrowa Tumskiego dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym komunikującym się za pomocą alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się (Augmentative and Alternative Communication AAC)" Pauliny Szeląg, "A skąd się u nas wziął ten pałac?" Sylwii Jaty, "Stanisław Wyspiański – superbohater z Krakowa" Katarzyny Maziarz-Górki, a także "Studnia nieszczęścia i zaginiona pocztówka z Piły" Karoliny Strógarek.
Wyróżnienia otrzymali: Beata Buchwald, Małgorzata Żebrowska, Sebastian Mierzyński, Magdalena Ankiewicz-Kopicka, Joanna Zabłocka-Skorek, Ewa Grajber, Katarzyna Myrcik, Katarzyna Zarzycka, Agnieszka Matejuk oraz Małgorzata Minchberg.
Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: kierowniczka Działu Kształcenia o Dziedzictwie w NID Beata Bauer, historyczka Anna Kraus, edukatorka i animatorka kultury Angelika Madura, kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Anna Mirska-Czerwińska, nauczyciel jęz. polskiego Karol Piotrzkiewicz, nauczyciel historii i WOS-u Piotr Szlązak oraz nauczycielka Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego Monika Zerek.
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/