Mimo pandemii organizatorzy nie zrezygnowali z przeprowadzenia tegorocznego, 27. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Finał, udostępniany w transmisji internetowej, rozpocznie się w czwartek. Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę.
Będziński festiwal to jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Jego patronem jest ks. Kazimierz Szwarlik, wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006 r.
Przyjmowanie zgłoszeń do 27. edycji wydarzenia trwało do 30 listopada ub. roku. Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla amatorów, także uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Festiwal gości też zespoły zza wschodniej granicy. Łącznie do ubiegłorocznych eliminacji zgłosiło się 1,2 tys. wykonawców
W obecnej edycji – jak przekazał PAP rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek – w czasie trzech dni przesłuchań finałowych, od czwartku do soboty – będzie można zobaczyć 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu, a także Włoch. Wszyscy oni przesłali nagrania 321 kolęd.
„To łącznie 16 godzin występów uczestników, które zapisane na naszych dyskach zajmują ponad 100 gigabajtów danych” – zaznaczył Ciszek przypominając, że formułę tegorocznego festiwalu, z nagranymi występami, wymusiła pandemia.
Zwycięzców wskaże jury pod przewodnictwem prof. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. Komisja będzie zapoznawała się z materiałem w tym samym czasie, co internauci; będzie można też podglądać jej pracę na żywo. Podobnie nadawane będą zapowiedzi występów.
Z rzeczywistym udziałem części artystów, choć też bez publiczności, zrealizowany będzie koncert galowy, który nadawany będzie na żywo w niedzielę, 10 stycznia od godz. 16. z kościoła św. Katarzyny w Będzinie. Podobnie, jak w poprzednich latach, dzięki transmisji on-line wszystkie występy będzie można oglądać w internecie.
„Liczymy, że to pierwszy i zarazem ostatni rok, kiedy widzimy się jedynie w tej formie, za pośrednictwem komputerów czy smartfonów. Chcemy jednak, by wierna festiwalowa publiczność nie zawiodła i była z nami” – zaznaczył cytowany przez Ciszka dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak.
„To bardzo ważne, byśmy zarówno my, jak i wykonawcy, czuli, że organizacja festiwalu ma sens, niezależnie od koniecznych ograniczeń. By będzińskie kolędowanie znów mobilizowało do śpiewu, zapewniało uśmiech i łzę wzruszenia oraz łączyło niebo z ziemią i ludzi między sobą” – podkreślił ks. Pilśniak.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami jurorzy wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród, w tym grand prix wysokości 10 tys. zł.
Historia festiwalu zaczęła się w 1995 r. - pomysłodawcą imprezy był ks. Pilśniak. Już do pierwszego festiwalu zgłosiło się 116 uczestników. W ostatnich latach w eliminacjach brało udział 1,5-1,8 tys. solistów i grup. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski w Będzinie oraz diecezja sosnowiecka.
Szczegółowe informacje i transmisje z festiwalu są dostępne m.in. na stronie mfkip.pl. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ kon/ dki/