Ponad 314 tys. wiernych pielgrzymowało w ub.r. do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – podaje bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski. Jak podkreśla, to niespełna 20 proc. zwykle przybywających tam pątników i turystów. Wpływ na to miała epidemia.
„Łączna suma pielgrzymów zarejestrowana przez Kalwaryjskie Centrum Informacji, zakrystię oraz Dom Pielgrzyma wyniosła 314 020” – poinformował rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz.
Jak podkreślił, miniony rok, naznaczony pandemią COVID-19, przyniósł duże zmiany w funkcjonowaniu kalwaryjskiego sanktuarium. „Wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych, pojawiły się nowe wyzwania także dla duszpasterstwa. Tętniące życiem modlitwy Dróżki Kalwaryjskie, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, nagle opustoszały” – wskazał o. Tarsycjusz.
„Tradycyjne Misteria Kalwaryjskie w Wielkim Tygodniu zostały odwołane, a pielgrzymi łączyli się w modlitwie w domach za pośrednictwem transmisji na żywo odbywającej się drogą internetową. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, odbyła się w bazylice z udziałem zakonników. Była transmitowana na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim” – powiedział rzecznik.
O. Tarsycjusz zaznaczył, że w tym okresie zanotowano największą oglądalność nabożeństw z bazyliki przez internet. Sięgała ona 140 tys.
„Ze względu na obowiązujące ograniczenia, forma wielu pielgrzymek została zmieniona na modlitwę w duchowej łączności z sanktuarium, uczestnictwo online lub inne sposoby dostosowane do norm sanitarnych. Niektóre zostały odwołane” – powiedział.
Wśród najważniejszych wydarzeń w kalwaryjskim sanktuarium w minionym roku było zawierzenie Archidiecezji Krakowskiej Matce Bożej Kalwaryjskiej, którego w czasie pandemii, 29 kwietnia, dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
„W sanktuarium modlono się o ustanie epidemii przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oraz świętego Szymona z Lipnicy, patrona w czasie epidemii. Jego relikwie nadal są wystawione na głównym ołtarzu, a modlitwa nie ustaje” – podkreślił bernardyn.
Jak przypomniał, w ub.r. przypadła setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, który był silnie związany z kalwaryjskim sanktuarium. Pielgrzymował do niego od dzieciństwa i także jako papież.
„W ramach ogólnopolskich obchodów urodzin biskupi polscy odwiedzili sanktuarium. Po poświęceniu i otwarciu nowej auli im. św. Jana Pawła II, zawierzyli siebie i Kościół w Polsce opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. W czasie sumy pontyfikalnej odpustu Wniebowzięcia NMP abp Marek Jędraszewski przekazał na ręce burmistrza miasta Augustyna Ormantego dekret ustanawiający papieża-Polaka patronem Kalwarii Zebrzydowskiej” – powiedział o. Tarsycjusz.
Duchowny przypomniał też, że w ub.r. minęło 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora sanktuarium i założyciela miasta. Z tej okazji odbyła się poświęcona mu sesja naukowa.
Sierpniowe uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP zostały zorganizowane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sanitarnymi. „Odbywały się procesje i nabożeństwa w bazylice i na dróżkach. Wydarzenia towarzyszące zostały odwołane” – dodał rzecznik.
5 września zmarł kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski. Zgodnie z wolą spoczął 11 września w krypcie kaplicy obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w bazylice.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/