Zakończył się remont dachu i elewacji Fałatówki, domu malarza Juliana Fałata w Bystrej koło Bielska-Białej. Wicedyrektor bielskiego Muzeum Historycznego Wojciech Glądys powiedział w czwartek, że ekspozycja otwarta będzie po zniesieniu obostrzeń epidemicznych.
„Prace zostały zakończone. Budynek jest jednak na razie jeszcze pusty, gdyż ekspozycja została z niego – z powodu bezpieczeństwa – wywieziona. Zastanawiamy się, czy nie wykorzystać tego i przy pustych pomieszczeniach odświeżyć wnętrze? Ostatnio malowane ono było kilka lat temu” - powiedział Glądys.
Wicedyrektor muzeum wyraził nadzieję, że zwiedzający będą mogli ponownie zobaczyć ekspozycję jeszcze w pierwszym kwartale br. „Zależy to jednak od sytuacji epidemicznej” – podkreślił.
Glądys dodał, że w planach placówki jest uporządkowanie otoczenia domu, ale – jak zaznaczył – prace nie ruszą w br.
Wicedyrektor przypomniał, że obecny remont rozpoczął się na przełomie września i października ub.r. Obejmował renowację dachu i elewacji. Koszt wyniósł 679 tys. zł. Prace przeprowadziła firma z Katowic.
Fałatówka jest częścią bielskiego muzeum. Mieści się w domu zamieszkiwanym przez artystę od 1910 do śmierci w 1929 r. Prezentowana w niej wystawa poświęcona Julianowi Fałatowi ma charakter biograficzno-artystyczny.
Julian Fałat urodził się 30 lipca 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.
Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną. Zmarł 9 lipca 1929 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/