Muzeum Auschwitz podpisało umowę z firmą architektoniczną na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i prac konserwatorskich pierwszych dwóch bloków wystawienniczych, a także projektów wykonawczych w ramach Nowej Wystawy Głównej – podała w poniedziałek placówka.
Ekspozycja docelowo obejmie sześć poobozowych bloków. Całość zrealizowana zostanie w najbliższych latach.
Umowa została zawarta z firmą LS Projekt Pracownia Architektoniczna. Muzeum nie podało terminów realizacji. Wskazało natomiast, że na parterach dwóch bloków poobozowych w byłym niemieckim KL Auschwitz I – 8. oraz 9., znajdzie się ta część głównej ekspozycji, która będzie przybliżała doświadczenie obozowe więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Ukaże ona obóz z perspektywy więźnia, który podlega procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci.
„Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Ta część wystawy będzie w dużej mierze oparta na świadectwach ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych” - powiedziała kierownik projektu Nowej Wystawy Głównej Ewa Matlak.
Nowa wystawa jako całość ma w nowoczesny, przystępny, a jednocześnie wyważony sposób opowiadać historię Auschwitz. W zamierzeniach autorów stać się ma kluczowym narzędziem edukacyjnym w przygotowaniu kolejnych pokoleń do właściwego zrozumienia tego, czym był obóz, Holokaust, ale także ofiara Polaków uwięzionych w tym miejscu.
Nowa ekspozycja podzielona będzie na trzy części. W pierwszej przybliży sprawców, obóz jako instytucję, a także logistykę i planowanie zmiany obozu koncentracyjnego w ośrodek zagłady Żydów w komorach gazowych. Druga podejmie temat Zagłady widzianej z perspektywy ofiar. Wyeksponowane zostaną prywatne przedmioty przywiezione do obozu przez deportowanych Żydów. Trzecia skupi się na więźniach obozu koncentracyjnego i ukazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji.
Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do Muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. Nowa narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.
Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły jeszcze w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcja, która jest dziełem pracowników Muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/