Trwają prace przy dwóch nowych wystawach stałych dot. historii Łodzi. Muzeum Tradycji Niepodległościowych opowie o obozie cygańskim w getcie łódzkim, a Muzeum Włókiennictwa o przemyśle. Obie placówki pozyskały fundusze na swoje projekty z MKiDN.
Dzięki przyznaniu 165 tys. zł z programu "Wspieranie działań muzealnych", realizowanego przez MKiDN, w Muzeum Włókiennictwa powstanie ekspozycja stała "Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce".
Nowa ekspozycja stała Muzeum Włókiennictwa ma wypełnić trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki. Osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi.
"Bardzo się cieszymy z pozyskanych środków, to dla nas dobry początek tego roku. Pieniądze z programu są kolejną finansową cegiełką składającą się na budżet wystawy stałej w budynku A, nad którą nasz zespół pracuje już od dwóch lat. Odwiedzających na jej oglądanie zaprosimy jesienią tego roku" – podkreśliła zastępczyni dyrektora Muzeum Włókiennictwa Magda Komarzeniec.
Nowa ekspozycja stała ma wypełnić trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A Muzeum Włókiennictwa. Jak zapowiadają autorzy, osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX wieku kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce. Każde z pięter będzie poświęcone jednemu z trzech wątków tematycznych: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda.
W tworzeniu wystawy wykorzystane zostaną unikatowe zbiory muzeum. Zwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny - od naturalnych surowców po gotowe wyroby przemysłu tekstylnego, czyli tkaniny i ubiory. Będzie to ekspozycja interaktywna, co oznacza m.in. że goście muzeum będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin, a nawet wprawić w ruch maszyny. Do ich dyspozycji oddane zostanie "laboratorium tkaniny", kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych.
Wystawa Muzeum Tradycji Niepodległościowych „Obóz cygański w getcie łódzkim (1941–1942)” powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów. Opowie o pierwszym miejscu ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej przez Niemców Polski, utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej.
Zupełnie inny charakter będzie mieć ekspozycja "Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)", przygotowywana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych, na którą pozyskano z MKiDN 44,5 tys. zł. Powstanie ona w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów na terenie dawnego getta.
Wystawa opowiadać będzie o dziejach obozu cygańskiego, będącego pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej przez Niemców Polski, utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej w czasie II wojny światowej. W ciągu kilku tygodni, od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r., przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti. Z obozu nikt nie ocalał; w wyniku ekstremalnych warunków życia zmarło w nim około 700 osób, pozostali Romowie zostali zamordowani w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Otwarcie wystawy planowane jest na 5 listopada 2021 roku, w 80. rocznicę przybycia do Łodzi (wówczas Litzmannstadt) pierwszej grupy Romów. Muzeum przygotowuje z tej okazji szereg wydarzeń przybliżających dzieje obozu, m.in. oprowadzania tematyczne, cykl wykładów i spotkań z polskimi cyganologami poświęconych problematyce romskiej. Będzie też konferencja popularnonaukowa, zorganizowana wspólnie z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pad/