Internetowy pokaz fabularyzowanego spektaklu „Inka 1946. Ja jedna zginę” zorganizował w poniedziałek Instytut Polski w Budapeszcie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Spektakl Natalii Korynckiej-Gruz opowiada o Danucie Siedzikównie, ps. Inka, urodzonej 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztował ją Urząd Bezpieczeństwa. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.
Instytut przypomina na swojej stronie internetowej, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, gdyż jest to rocznica stracenia w 1951 r. prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług oraz jego towarzyszy.
Jak podkreślono, Instytut planuje wydanie w najbliższym czasie po węgiersku w formie audiobooka listów więziennych ppłk. Cieplińskiego, pisanych w tajemnicy do żony Jadwigi i syna Andrzeja, a następnie przemycanych z więzienia.
Dwa z tych listów, jeden do żony i jeden do syna, można już przeczytać na stronie Instytutu w tłumaczeniu na węgierski.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony 1 marca od 2011 roku.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ tebe/