Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał dotacje na 2021 r. w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” – informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). „Otwiera to przestrzeń dla uruchomienia kolejnych projektów badawczych i konserwatorskich” – podkreślono.
"Obiekty archeologiczne to jeden z filarów dziedzictwa kulturowego Polski. Szczególna troska i badania nie tylko odkrywają tajemnice i wskazują odpowiedzi na pytania, lecz także dają przestrzeń do kontynuacji działań następnym pokoleniom" - czytamy we wpisie na Fb NID.
Przypomniano, że w 2021 r. NID "po raz jedenasty koordynuje program +Ochrona zabytków archeologicznych+ – jeden z programów z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego". "W ramach aktualnej edycji programu wspierane są rozpoznanie i dokumentacja zabytków archeologicznych oraz opracowanie i publikacja wyników badań archeologicznych" - napisano.
Dotacje na rok 2021 przyznano 28 muzeom, uniwersytetom i fundacjom.
Więcej informacji o programie i listę beneficjentów dotacji znaleźć można na stronie: http://bit.ly/3r9eAXb.
"W przypadku jeśli złożony wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale w toku oceny uzyskał co najmniej 50 pkt, przysługuje możliwość złożenia odwołania. Odwołania należy złożyć za pośrednictwem systemu EBOI do 12 marca br." - wyjaśniono.
Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
"Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie" - napisano na stronie NID.
Jak wyjaśniono, "Instytut, realizując swoje zadania statutowe, uznaje, że zarówno zabytki jak i niematerialny dorobek kulturowy poprzednich pokoleń są świadectwem naszej przeszłości i będąc ważną częścią naszego dziedzictwa, mogą stanowić trwały fundament wspólnej przyszłości i zrównoważonego rozwoju naszej ojczyzny".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/