W najbliższych dniach odbędą się ekshumacje szczątków majora Henryka Sucharskiego i kaprala Andrzeja Kowalczyka. Do czasu powstania nowego cmentarza na Westerplatte będą one przechowywane w bazylice św. Brygidy – mówi dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.
W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o bieżących działaniach podejmowanych w związku budową plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
"Proces inwestycyjny przebiega zgodnie z planem. Już niedługo będziemy mogli zobaczyć kolejne efekty tych działań. Wypełniamy także nasze kolejne zobowiązania. W 2017 r. zadeklarowaliśmy, że nie damy się wypchnąć z półwyspu, dopóki nie będziemy mieć pełnej wiedzy, że każdy z obrońców Rzeczpospolitej z września 1939 r. został odnaleziony. Dzisiaj takiej pewności nie mamy, a więc wracamy po polskich bohaterów – rozpoczynamy VII etap badań archeologicznych"- mówił podczas briefingu dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki.
Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte będzie sercem półwyspu, miejscem zadumy i refleksji nad tym, co wydarzyło się w pierwszych dniach września 1939 r. – podkreśla dyrektor MIIWŚ.
Opowiedział o pracach związanych budową Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. "Ten cmentarz będzie sercem półwyspu, miejscem zadumy i refleksji nad tym, co wydarzyło się w pierwszych dniach września 1939 roku" - podkreślił dr Nawrocki.
Poinformował, że w najbliższych dniach, odbędą się ekshumacje szczątków majora Henryka Sucharskiego i kaprala Andrzeja Kowalczyka. "Będą ją przeprowadzać fachowcy, po uzyskanej zgodzie rodziny mjr. Henryka Sucharskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Na czas prowadzenia prac przy nowym cmentarzu szczątki bohaterów będą przechowywane w bazylice św. Brygidy w Gdańsku" - przekazał.
Powiedział też, że pracownicy muzeum zaopiekują się istniejącym cmentarzem obrońców Westerplatte, zbudowanym przez żołnierzy w 1946 roku.
"Zarówno krzyż kapitana Franciszka Dąbrowskiego, jak i dotychczasowe części składowe tego cmentarza w pełnym reżimie konserwatorskim zostaną przyjęte do magazynu Muzeum II Wojny Światowej i z czasem staną się częścią ekspozycji w przestrzeni muzealnej na Westerplatte, którą otworzymy w 2027 roku" - wyjaśnił Nawrocki.
Cmentarz ma być gotowy do 1 września 2022 r. Wówczas odbędzie się oficjalny, państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte, których szczątki odnalezione zostały po ponad 80 latach przez muzealnych archeologów.
Poinformował też, że pierwsze prace związane z budową Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego ruszą w grudniu 2021 roku. Cmentarz ma być gotowy do 1 września 2022 roku. Wówczas odbędzie się oficjalny, państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte, których szczątki odnalezione zostały po ponad 80 latach przez muzealnych archeologów.
Pod koniec roku na gdańskim półwyspie rozpoczną się też prace w elektrowni. W ostatnim kwartale 2022 roku ma tam zostać oddana do użytku pierwsza część ekspozycyjna nowej placówki.
W IV kwartale 2021 r. ogłoszony zostanie konkursu architektoniczny na drugi i trzeci etap budowy muzeum upamiętniającego bohaterską obronę Westerplatte.
Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur.
Trzeci i ostatni etap zakłada budowę obiektu mieszczącego przestrzeń wystawienniczą. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz Wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów Kasyna Podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar.
"Cała inwestycja zakończy się w 2027 roku" - zapowiedział Nawrocki.
O nadchodzących pracach opowiedział też kierownik działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Filip Kuczma.
Skoncentrujemy się na odkryciu i udokumentowaniu reliktów dwóch obiektów ważnych dla funkcjonowania i historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte: Wartowni nr 5 i Willi Oficerskiej – mówi Filip Kuczma o nadchodzących pracach archeologicznych.
"Podczas tego etapu badań archeologicznych skoncentrujemy się na odkryciu i udokumentowaniu reliktów dwóch obiektów ważnych dla funkcjonowania i historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Chodzi o Wartownię nr 5, zniszczoną 2 września 1939 r., w której zginęło co najmniej sześciu polskich żołnierzy, a także Willę Oficerską. Chcemy wypracować koncepcję właściwego i trwałego zabezpieczenia reliktów tych budynków. Te relikty będą eksponowane w strefie wejścia na nowy Cmentarz Wojskowy Żołnierzy Wojska Polskiego" - mówił Kuczma.
Dodał, że kontynuowane będą prace w pobliżu miejsca, w którym odnaleziono mogiły dziewięciu polskich żołnierzy.
"Do tej pory udało się przebadać obszar wielkości 500 metrów kwadratowych. W tym roku planujemy przebadać kolejnych 200 m kw, aby upewnić się, że tam, gdzie powstanie nowy cmentarz, nie ma kolejnych pochówków" - wyjaśnił Kuczma.
Kuczma zapowiedział też kontynuację prac saperskich zmierzających do kompleksowego oczyszczanie terenu Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych.
"Do tej pory oczyszczono obszar 3,5 ha, na którym saperzy Wojska Polskiego odkryli 1500 niebezpiecznych przedmiotów, w tym pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe oraz półtonową bombę lotniczą. W tym roku zostanie oczyszczony obszar o powierzchni 6,5 hektara" - dodał.
Podczas konferencji poinformowano również, że w drugiej połowie marca Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie kompleksowe badania geofizyczne terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W pierwszym etapie obejmą one obszar działki nr 68.
"Będą to pierwsze prowadzone wieloma metodami i na tak dużą skalę badania geofizyczne terenu Westerplatte. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom pozyskanym w trakcie tych badań uda nam się udokumentować i zlokalizować wszystkie niewidoczne relikty budynków" - powiedział Filip Kuczma. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ aszw/