Pamiętnik Bronisławy Malczewskiej, siostry polskiego symbolisty, trafił do zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Placówka posiada czwartą pod względem wielkości kolekcję dzieł wybitnego polskiego malarza i związanych z nim pamiątek.
Pamiętnik obejmuje okres od ok. 1876 roku aż po 1929 – rok śmierci artysty, a także jego siostry Bronisławy. Ma twardą oprawę z tłoczoną skórą, zawiera w sumie 85 kart.
"W pamiętniku znajduje się siedem rysunków oraz kilkanaście wierszy autorstwa Jacka Malczewskiego, a także fragmenty utworów i cytaty z poezji m.in. Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej czy Adama Asnyka" - poinformowała na piątkowej konferencji prasowej kierownik Działu Sztuki Dawnej radomskiego muzeum Paulina Szymalak-Bugajska.
Dyrektor muzeum zapowiedział, że pamiętnik zostanie udostępniony zwiedzającym po opracowaniu naukowym. "Znajdują się w nim bowiem treści m.in. w języku francuskim, a zależy nam, aby jak najbardziej przybliżyć to, co opisywała Bronisława Malczewska i Jacek Malczewski" – zaznaczył.
Są w nim także wpisy wykonane tuszem i ołówkiem oraz zasuszone rośliny bądź kwiaty. Na odwrocie okładki zamieszony jest wpis Jacka Malczewskiego, datowany na 7 października 1924 roku. Artysta potwierdza w nim oryginalność pamiętnika i znajdujących się w nim treści.
Dyrektor radomskiego muzeum Leszek Ruszczyk zapowiedział, że pamiętnik zostanie udostępniony zwiedzającym po opracowaniu naukowym. "Znajdują się w nim bowiem treści m.in. w języku francuskim, a zależy nam, aby jak najbardziej przybliżyć to, co opisywała Bronisława Malczewska i Jacek Malczewski" – zaznaczył.
Pamiętnik Bronisławy Malczewskiej został kupiony na aukcji za 32,2 tys. zł. Jak podkreślił, że Ruszczyk zakup był mozliwy dzięki zaangażowaniu samorządu woj. mazowieckiego. "Cieszymy się, że kolejna muzealna perełka trafiła do kolekcji muzeum w Radomiu" – powiedział wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.
Bronisława Malczewska (1852-1929) była starszą siostrą Jacka Malczewskiego. Dała się poznać jako niezwykle cicha, pracowita, skromna i pobożna kobieta, która swoje życie poświęciła modlitwie i troskliwej opiece nad bliskimi z rodziny. Rodzeństwo Malczewskich: Bronisława, Jacek i najmłodsza Helena - było ze sobą bardzo zżyte.
Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu. Obecnie liczy ona około 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, ponad 50 rysunków, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.
Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). Później wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą. W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie pracy twórczej artysty w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/