Po 12 latach Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ponownie otworzy swoje podwoje po remoncie w głównej siedzibie przy ulicy Gdańskiej 4 – poinformowano na Twitterze Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS).
Jak wyjaśniono, "historyczny, pochodzący z XVII wieku gmach, ulokowany w reprezentacyjnym miejscu miasta, został odnowiony i rozbudowany".
"Cieszę się, że realizacja kolejnego projektu muzealnego dobiegła końca. Gdy zniesione zostaną obostrzenia pandemiczne, nowy gmach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zostanie udostępniony dla miłośników sztuki, którzy będą mogli zapoznać się z efektami wieloletnich prac konserwatorskich i budowlanych" – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, cytowany na stronie MKDNiS.
"Bydgoski obiekt wpisuje się w nasz projekt +sieci nowoczesnych muzeów+, naszego wiana na 100-lecie odzyskania niepodległości" – wyjaśnił.
Zaznaczono, że "dla zwiedzających bydgoskie muzeum udostępniony zostanie fragment premierowej odsłony wystawy sztuki współczesnej: +Obrazy nie-/rzeczywistości+". "Znajdą się na niej prace takich artystów, jak m.in.: Ryszard Winiarski, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis czy Józef Czapski" - czytamy w informacji resortu kultury.
"Władze muzeum za cel stawiają sobie wprowadzenie bogatego programu wystawienniczego, kulturowego i edukacyjnego, a także podniesienie jakości świadczonych usług przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności do muzeum. Odnowiony gmach przy ul. Gdańskiej spełnia nowoczesne standardy, dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – napisano na stronie MKDNiS.
Przypomniano, że projekt pod nazwą "Remont konserwatorski i rozbudowa obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4" realizowany był w ramach działania 8.1 "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020" i otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 14,5 mln zł.
Jak wyjaśniono, "celem inwestycji było przeprowadzenie kompleksowego remontu konserwatorskiego oraz niezbędnej rozbudowy zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy - siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, wraz z zakupami wyposażenia dla prowadzenia działalności kulturalnej w zakresie prezentacji sztuki współczesnej i malarstwa".
"Historyczny gmach, który był pierwszą powojenną siedzibą muzeum, został zamknięty dla zwiedzających w kwietniu 2009 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny i postępującą degradację budynku" – czytamy w komunikacie.
"Jego historia sięga początku XVII w., kiedy to w 1614 r. rozpoczęto starania o założenie w Bydgoszczy klasztoru Sióstr Klarysek. W 1615 r. papież Paweł V zatwierdził fundację klasztoru, zalecając w wydanym +breve+ urządzenie klasztoru wraz z kościołem. W tym samym roku rozpoczęto budowę klasztoru" –przypomniano na stronie MKDNiS.
Projekt remontu i rozbudowy Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego zrealizowany został dzięki wsparciu MKDNiS, w ramach środków europejskich. "To jedna z ponad 100 inwestycji muzealnych współfinansowanych obecnie przez resort kultury" – wyjaśniono na stronie resortu kultury.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/