Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz czwarty wręczyła medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Wśród 15 nagrodzonych osób i instytucji zasłużonym dla misji znaleźli się m.in. franciszkanin Dominik Wasilewski, Salezjański Ośrodek Misyjny, oraz dr Aneta Rayzacher-Majewska.
Kapituła medalu "Benemerenti in Opere Evangelizationis" pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego przyznała odznaczenia w czterech kategoriach: "za zasługi w dziele misyjnym", "pomoc modlitewna i duchowa", "pomoc materialna i finansowa misjom" oraz "informacja medialna".
Gala wręczenia medalu odbyła się w środę w stołecznym sanktuarium Świętego Ojca Pio zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Początkowo planowana była w dniu 19 października 2020 r. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w kraju została przełożona.
"W dniu, kiedy dziękujemy Bogu za Chrzest Polski, za dzień narodzin państwa polskiego uświadamiamy sobie, że słowa nakazu misyjnego Jezusa: +Idźcie i głoście+ są nadal aktualne, że głoszenie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego to podstawowa misja i posłanie Kościoła przez wieki i dziś" - powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD.
Zaznaczył, że "na mocy chrztu św. wszyscy są wezwani do misji poprzez głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu, świadectwo życia wiernego Ewangelii, modlitwę, ofiarowanie cierpień, pomoc materialną czy poprzez przekazywanie informacji o życiu ludzi na różnych kontynentach i pracy misjonarzy wśród nich".
Bp Mazur podkreślił, że "dzięki misjonarzom i misjonarkom oraz tym, którzy na różny sposób ich wspomagają Bóg może ukazać swoją miłość oraz dotknąć i przemieniać serca, umysły tych, do których dociera Ewangelia".
W kategorii "za zasługi w misyjnym dziele Kościoła" medal otrzymali: o. Dominik Wasilewski OFMConv - nestor misji franciszkańskich w Zambii, Kenii i Tanzanii. Do Zambii przybył w 1971 r. W latach 1985-1988 pracował w Kenii, przyczyniając się do założenia tam placówki, a od 1988 roku po dziś dzień pracuje w Dar es Salaam w Tanzanii, na placówce, którą stworzył.
Nagrodzona została także Krystyna Malicka, która od 38 lat angażuje się w animację misyjną. Przez lata zbierała środki finansowe na pomoc misjonarzom diecezjalnym, wysyłała paczki, utrzymywała kontakty listowne, za co była represjonowana przez Służbę Bezpieczeństwa.
Kapituła nagrodziła także powstały we wrześniu 1981 r. Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie. Obok wspierania projektów misyjnych w dziedzinie ewangelizacji, edukacji i wychowania, leczenia, dożywiania, pomocy humanitarnej, infrastruktury i transportu, zajmuje się też formacją i przygotowaniem wolontariuszy wyjeżdżających na misje.
Medal "Benemerenti" w kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" otrzymali: Aneta Rayzacher-Majewska od lat związana z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci, s. Scholastyka Bareła ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która w latach 1978-2011 pracowała, jako pielęgniarka w Centrum Zdrowia na Misji Katolickiej w Musongati (Burundi), a obecnie mimo choroby i wieku wspiera misje modlitwą i cierpieniem. Trzecią nagrodę otrzymali paulini z Jasnej Góry za zaangażowanie w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym.
Medal za "pomoc materialną i finansową dla misji" otrzymała s. Celina Torończak, która od 2008 r. prowadzi "Ognisko Misyjne" w parafii św. Michała Archanioła w Kwielicach oraz w szkole podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach. Nagrodzono także Marię Koziarską, która od 23 lat angażuje się, jako wolontariuszka w inicjatywy misyjne przy katedrze polowej w Warszawie, oraz ks. kan. Stanisława Gajewskiego, który w latach 1983-2020, jako proboszcz parafii św. Mikołaja w Niedzborzu animował dzieła misyjne.
W kategorii "informacja medialna" Kapituła Medalu doceniła Redakcję Programów Katolickich TVP od lat owocnie współpracującą z Komisją Misyjną w promocji pomocy misjom ad gentes, animacji i formacji misyjnej, redakcję "Naszego Dziennika", oraz Wydawnictwo Sióstr Loretanek, które na łamach miesięcznika formacyjnego "Różaniec" propaguje "misje ad gentes" oraz dzieło Sługi Bożej Pauliny Jaricot.
Galę poprzedziła msza św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur. Liturgię koncelebrował bp Romuald Kamiński oraz bp Jan Piotrowski, który wygłosił homilię.
Podkreślił w niej, że "bez tego dziedzictwa wiary sięgającego roku 880 w Wiślicy i 966 roku w Wielkopolsce nie byłoby Kościoła w naszej Ojczyźnie, nie byłoby obecnych pokoleń Jezusa Chrystusa, świadków wiary, misjonarzy posłanych przez Kościół w osobach konsekrowanych, kapłanów, oraz całego zastępu misjonarzy świeckich".
Bp Piotrowski zaznaczył, że chrześcijańska tożsamość musi być nieustannie aktualizowana w myśl prawdy - "kto prawdziwe spotkał Chrystusa, nie może go zatrzymać dla siebie, ale winien go głosić innym".
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji obecnie w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/