Przedstawiciele polskich środowisk naukowych i oświatowych za granicą są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy – pisze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Szef MEiN skierował specjalny list do polskich środowisk oświatowych i naukowych za granicą. Podziękował w nim za promowanie polskiej kultury i dokonań wybitnych Polaków i z podtrzymywanie tożsamości narodowej.
"Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą serdecznie pozdrawiam naszych Rodaków mieszkających i pracujących w różnych miejscach na całym świecie. Jako minister edukacji i nauki w sposób szczególny zwracam się do polskich środowisk oświatowych i naukowych za granicą" – napisał Czarnek.
"W tym ważnym dniu pragnę z całego serca podziękować Państwu za promowanie naszej kultury i historii oraz osiągnięć wybitnych Polaków. Dziękuję także za podtrzymywanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej. To Państwo są prawdziwymi ambasadorami polskości w swoich społecznościach, szkołach, ośrodkach naukowych czy miejscach pracy" – wskazał.
Wyraził też uznanie dla wszystkich polskich badaczy pracujących w zagranicznych ośrodkach naukowych. "To Państwo wspierają współpracę międzynarodową i przyczyniają się do promowania polskiej nauki. Dzięki Państwu naukowcy z innych krajów mogą poznać nasze osiągniecia i dowiedzieć się o polskich sukcesach w różnych dziedzinach" – zaznaczył.
Zwrócił się także do nauczycieli i dyrektorów polskich szkół poza granicami kraju. "Dziękuję za trud nauczania języka polskiego, przekazywania wiedzy o Polsce i wychowania w duchu szacunku dla polskiej tradycji. Państwa praca w istotny sposób przyczynia się do kształtowania postaw patriotycznych i podtrzymywania łączności z ojczyzną przodków" – czytamy.
Minister edukacji i nauki życzył adresatom listu wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja. Ustanowił go Sejm z inicjatywy Senatu w dowód uznania "wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach". Święto obchodzone jest od 2002 r. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/