Pod hasłem „Powrót na ziemię/Back to the Ground” odbędzie się w dniach 18–29 czerwca 31. edycja Malta Festival Poznań. Organizatorzy zapowiadają powrót teatru plenerowego.
Podali, że hasło odnosi się do programu Generatora Malta, skupionego wokół społecznych relacji sztuki i ziemi, z drugiej nawiązuje do powrotu plenerowego programu w czasie, kiedy świat potrzebuje wytchnienia od codziennych wiadomości o COVID-19. Generator Malta jest projektem społecznym tworzonym przez Malta Festival Poznań z myślą o społeczności lokalnej.
Całość programu tegorocznej Malty ma być znana pod koniec maja. Wiadomo już, że ma zawierać m.in. spektakle prezentowane w przestrzeni publicznej, teatr familijny i przegląd spektakli wyprodukowanych przez Komunę Warszawa w reż. Anny Smolar, Cezarego Tomaszewskiego, Siksy i Agnieszki Jakimiak.
Planowane są też koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, premiery sztuki zaangażowanej, instalacje i interwencje artystyczne, warsztaty, spotkania i debaty.
W tym roku wyjątkowym wydarzeniem festiwalu ma być premiera koncertu Projekt Krynicki, który tworzy trzech uznanych kompozytorów: Paweł Mykietyn, Alek Nowak i Paweł Szymański.
„Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotowuje muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego – prawykonanie utworów usłyszymy 24 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jedną z kompozycji wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki. Na zakończenie koncertu orkiestra wykona „Bolero” Maurycego Ravela, do którego Mariusz +Wilk+ Wilczyński będzie na żywo tworzyć rysunkową opowieść” – podało biuro prasowe festiwalu.
Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznych – "Chodźmy w plener/Let’s Hit the Outdoors" na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych po formy nowocyrkowe oraz nabór "Zaklepane/Ground Rules" na projekty artystyczne do Generatora Malta. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/