Od soboty, po przerwie wywołanej przez pandemię, a także remont dachu i elewacji, będzie można zwiedzić Fałatówkę, dom malarza Juliana Fałata w Bystrej koło Bielska-Białej – podało Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, którego częścią jest bystrzański zabytek.
Wicedyrektor bielskiego muzeum Wojciech Glądys poinformował, że remont w Fałatówce objął dach i elewację. Kosztował blisko 680 tys. zł. Na czas prac ekspozycja została zdemontowana i przeniesiona. Muzeum skorzystało z tej okazji i po zakończeniu prac przy dachu, odświeżyło pomieszczenia wewnątrz domu malarza.
W Fałatówce prezentowana jest ekspozycja o charakterze biograficzno-artystycznym. Zobaczyć można prace Fałata, wykonane w różnych technikach, kompozycje innych artystów, pochodzące z kolekcji malarza, a także różnego typu pamiątki, dokumenty, fotografie, korespondencję od i do artysty, dyplomy, rzeczy osobiste i sprzęty stanowiące wyposażenie budynku.
Julian Fałat urodził się w 1853 r. Kształcił się w Krakowie, Zurychu i Monachium. Przebywał w Rzymie i Hiszpanii. Przez kilka lat pracował na dworze cesarza Wilhelma II w Berlinie. Po powrocie do Krakowa został profesorem i wieloletnim rektorem tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.
Szczególną popularność zyskał jako twórca akwarel. Posługiwał się również techniką olejną i pastelową. Na początku tworzył w konwencji realistycznej, z czasem zbliżył się do impresjonizmu. Malował głównie sceny myśliwskie i zimowe krajobrazy, także widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. Artysta, chory na płuca, przeprowadził się do Bystrej wraz z rodziną w 1910 r. W Fałatówce mieszkał do śmierci w 1929 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/