W stołecznej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) od 20 maja będzie można podziwiać prawie 60 wyśmienitych prac z bogatych zbiorów chełmskiej Galerii 72 – poinformowano we wtorek na stronie NCK. Wystawa czynna będzie do 20 czerwca.
Przypomniano, że chełmska Galerii 72 "w ciągu ostatniego półwiecza awansowała do rangi jednej z najważniejszych krajowych galerii i zdobyła trwałą pozycję na mapie polskiej sztuki".
"Na wystawę składają się prace przedstawicieli światowej awangardy ubiegłego wieku i dzieła wybitnych polskich twórców nowoczesności, rzadko pokazywane w Polsce, m.in. Ryszarda Winiarskiego, Jana Tarasina, Aleksandry Jachtomy, Romana Opałki, Kajetana Sosnowskiego, Janusza Orbitowskiego, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wiśniewskiego, Wandy Gołkowskiej i Danuty Lewandowskiej" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji na stronie NCK.
"Dla szerokiej publiczności, która nie zetknęła się wcześniej ze znakomitymi chełmskimi zbiorami, ekspozycja w Kordegardzie może stanowić interesujące i inspirujące odkrycie. Z bogatego kilkutysięcznego zbioru, rzadko prezentowanego poza Chełmem, pokazujemy 59 prac 32 mistrzów współczesnej awangardy, których motywem przewodnim jest abstrakcja - wyjaśnił dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, cytowany w informacji.
Zwrócił uwagę, że "wybrane prace tworzą barwny i zachwycający bogactwem form kalejdoskop artystycznych eksperymentów na przestrzeni minionych dziesięcioleci, ale też dialog artystycznych wizji".
Zaznaczono, że "nurt dominujący w pracach eksponowanych w Kordegardzie stanowi abstrakcja geometryczna". "Definiowana jako oddziaływanie na siebie kształtów i kolorów według przyjętego porządku stworzyła nowy język artystycznego wyrazu. Badanie zjawisk optycznych, wpływ nauki – matematyki czy nawet statystyki na tworzenie obiektów, pozwalały na zobiektywizowanie przeżyć i emocji towarzyszących tworzeniu sztuki, ale przede wszystkim sprawdzały granice poznania" - napisano w zapowiedzi wystawy.
"Abstrakcja geometryczna zaskakuje odbiorcę raz po raz sugestią ruchu, dynamiką komponentów a także generuje zjawiska optyczne, ale w głębszej warstwie prezentowane obrazy są refleksją o człowieku, o targających nim emocjach, o samotności, zagubieniu i sprawach ostatecznych" - powiedziała kuratorka ekspozycji Jagoda Barczyńska.
Na stronie NCK przypomniano, że "na wskroś nowoczesna kolekcja współczesnych mistrzów, utworzona w 1972 r. ramach Muzeum Ziemi Chełmskiej przez blisko 50 lat zgromadziła ponad 2 tys. 600 obiektów - rzeźb, grafik, malarstwa, rysunków, fotografii, instalacji oraz form przestrzennych - autorstwa najważniejszych polskich i zagranicznych twórców".
Wyjaśniono, że "najstarsi prezentowani artyści - Josef Albers, Anni Albers, Henryk Stażewski – należą do ostatniego pokolenia urodzonego w XIX w.", a "jeden z najmłodszych – Piotr Korol urodził się z połowie lat 70. XX w.".
"Różniący się pokoleniowo artyści umieją jednak nawiązać ze sobą artystyczny dialog a ich prace są wysoko cenione nie tylko przez środowisko, ale przez koneserów na całym świecie. Kilku z nich - Josef Albers, Getulio Alviani, Carlos Cruz-Diez, Jeffrey Steele, Guenther Uecker, Victor Vasarely, Ludwig Wilding - wzięło udział w historycznym już pokazie z 1965 r. The Responsive Eye w Museum of Modern Art" - czytamy na stronie NCK. Wyjaśniono, że "wydarzenie to przyczyniło się do upowszechnienia tendencji op-art".
"Inni pokazywani artyści: Klaus Staudt i Hartmut Boehm mieli wkład w obszarze poszukiwań optycznych" - dodano.
Zaznaczono, że "wśród polskich artystów również mamy eksperymentatorów w dziedzinie złudzeń wzrokowych". "Taki kierunek odkrywamy w twórczości Danuty Lewandowskiej, Jana Chwałczyka, Wandy Gołkowskiej, Aleksandry Jachtomy, Janusza Orbitowskiego, Jerzego Grabowskiego, Ryszarda Winiarskiego, Mieczysława Wiśniewskiego, Jana Ziemskiego. Nie brakuje na wystawie wybitnych polskich twórców: Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Romana Opałki, Mariana Bogusza, Jana Berdyszaka czy Jana Tarasina" - napisano na stronie NCK.
Jak przypomniano, "inicjatorem i twórcą Galerii 72 był wychowany w Chełmie Kajetan Sosnowski - wybitny artysta, zaliczany do ścisłej czołówki polskiej awangardy powojennej, i animator życia artystycznego". "Sosnowski prowadzenie Galerii przekazał dr Bożenie Kowalskiej, teoretyczce i krytyczce sztuki. To ona była kuratorką i mentorką kolekcji oraz organizowanych przez Muzeum plenerów" - napisano.
Wernisaż wystawy - 20 maja o godz. 18. Kuratorkami ekspozycji, która czynna będzie do 20 czerwca, są prof. dr hab. Elżbieta Bancecka i Jagoda Barczyńska.
Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, NCK, Kordegarda, Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/