Centrum Archiwistyki Społecznej uruchomiło platformę internetową z materiałami edukacyjnymi dla archiwistów społecznych. To m.in. filmy instruktażowe i porady dla wszystkich, którzy chcą zadbać o archiwalne zbiory, w tym fotografie czy dokumenty.
Uruchomienie platformy CAS, która dostępna jest na stronie kursy.cas.org.pl, wiąże się z przypadającym 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów. Tego dnia archiwiści na całym świecie zwracają uwagę na swoją misję oraz znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
"Jako Centrum Archiwistyki Społecznej wychodzimy z założenia, że archiwistą społecznym może zostać każdy. Wystarczy zainteresowanie jakimś tematem historycznym, chęć do jego odkrywania oraz do przybliżania go społeczności. Pasjonaci, którzy tworzą tę dziedzinę, nie są zazwyczaj archiwistami z wykształcenia. Dlatego stworzyliśmy platformę, która pomoże w każdym aspekcie prowadzenia archiwum - od namysłu nad tym, jakie materiały zbierać, po wybór skanera do digitalizacji" - przekazała PAP dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej Katarzyna Ziętal.
"Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi projektami edukacyjnymi. Budowa platformy to krok dalej w tych działaniach. Edukacja sprawia, że zbiory gromadzone przez archiwistów-amatorów są lepiej zabezpieczone, opracowane i szerzej udostępniane społeczeństwu" - podkreśliła.
Platforma CAS z materiałami edukacyjnymi w postaci filmów instruktażowych i porad kierowana jest do wszystkich, którzy chcą zadbać o archiwalne zbiory, takie jak dawne fotografie czy dokumenty. "Na platformie podpowiadamy, jak opracowywać dokumenty i zdjęcia, jak prawidłowo je skanować. Zamieszczamy wskazówki dotyczące np. wyboru skanera i dyktafonu, czyli sprzętu potrzebnego każdemu archiwiście społecznemu. Mówimy o tym, co należy zaplanować, w co zaopatrzyć się, chcąc założyć archiwum społeczne. Porady i wskazówki przekazujemy w krótkich filmikach instruktażowych. Uzupełniamy je materiałami dodatkowymi - np. publikacjami i naszymi dotychczasowymi webinarami" - dodaje Małgorzata Pankowska, która w CAS kieruje Działem Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych.
"Chcemy, żeby platforma dawała nie tylko wiedzę, ale pozwalała ją sprawdzić. Dlatego też przygotowaliśmy ćwiczenia i quizy, dzięki którym użytkownicy platformy będą mogli spróbować swoich sił np. w identyfikacji zdjęć" - zaznaczyła archiwistka.
Pracownicy CAS, którzy pomagają archiwistom społecznym, ale także np. osobom posiadającym bogate zbiory rodzinne, jak należycie zadbać o archiwa, opracowywać je i upublicznić, niemal codziennie odpowiadają na pytania o to, jak uporządkować stare dokumenty, jak zeskanować zdjęcia sprzed wieku, aby zachować wszystkie uchwycone detale, jakiego sprzętu potrzebujemy, żeby nagrać wspomnienia najstarszych mieszkańców swojej miejscowości. Stąd też powstał pomysł przygotowania bezpłatnej i ogólnodostępnej platformy edukacyjnej kursy.cas.org.pl; aby z niej skorzystać wystarczy się zalogować.
Centrum Archiwistyki Społecznej, które wywodzi się ze społecznego ruchu w tej dziedzinie, działa od końca stycznia 2020 r. W ramach swojej misji pomaga w tworzeniu nowych archiwów społecznych, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć.
"Archiwistyka społeczna jest rodzajem aktywności społecznej, który cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób chce włączyć się w działania mające na celu odkrywanie i upublicznianie historii naszego najbliższego otoczenia - rodzinnych zdjęć, dokumentów, wspomnień najstarszych mieszkańców naszych osiedli, miejscowości, mało znanych dotąd tematów historycznych. To one zgłaszają się do Centrum Archiwistyki Społecznej. Pytają, jak założyć archiwum społeczne, jak profesjonalnie opracowywać i udostępniać zbiory, jak zdobywać środki na taką działalność" - podkreśliła Małgorzata Pankowska.
"Zwracają się do nas także osoby, które już od lat prowadzą taką działalność. Chcą poszerzyć swoją wiedzę, np. z zakresu digitalizacji, promocji swoich działań, angażowania swojego otoczenia w działania archiwum" - dodała.
Aktualnie w Polsce ponad 600 organizacji i instytucji prowadzi działalność w zakresie archiwistyki społecznej. W ubiegłym roku CAS udzieliło konsultacji przedstawicielom ponad 100 organizacji i instytucji, a w webinarach organizowanych przez CAS wzięło udział ponad tysiąc osób. CAS liczy na to, że platforma e-learningowa będzie cieszyła się równie dużym zainteresowaniem i dzięki naszym działaniom edukacyjnym będą powstawały kolejne archiwa społeczne.
Norbert Nowotnik (PAP)
nno/ dki/