9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Tegoroczne obchody łączą się z 4. edycją Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz przebiegają pod hasłem „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”.
„Archiwa Państwowe przez cały tydzień dzielić się będą fascynującymi historiami, interesującymi faktami i ciekawostkami na temat pomników dziedzictwa, wpisanych dotychczas na Listy: Światową oraz Krajową Programu UNESCO +Pamięć Świata+” – czytamy na stronie Archiwów Państwowych.
Główne uroczystości związane z ogłoszeniem wpisów w ramach 4. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” zostaną zorganizowane w Warszawie w dniach 9-10 czerwca. Otwarcie wystawy „Pamięć Polski” prezentującej 15. obiektów, które w tym roku, w ramach 4. edycji projektu, zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” odbędzie się w środę w Warszawie, a ekspozycję będzie można do 30 czerwca oglądać przed Kordegardą - Galerią NCK. Z kolei w czwartek w Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Listę.
„Archiwa Państwowe przez cały tydzień dzielić się będą fascynującymi historiami, interesującymi faktami i ciekawostkami na temat pomników dziedzictwa, wpisanych dotychczas na Listy: Światową oraz Krajową Programu UNESCO +Pamięć Świata+” – czytamy na stronie Archiwów Państwowych.
W ramach tegorocznych obchodów Archiwum Główne Akt Dawnych, które jest rekordzistą wśród polskich instytucji kultury pod względem liczby obiektów wpisanych na światową i krajową listę dziedzictwa Pamięć Świata UNESCO, udostępni online wystawę prezentującą te historyczne dokumenty. Natomiast Archiwum Narodowe w Krakowie zaprezentuje informacje o Programie „Pamięć Świata” UNESCO, a także opowie o swojej obecności na liście krajowej w postaci dwóch wpisów.
Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało również promocję serwisu Archiwalny Portal Edukacyjny. Jest to innowacyjny projekt integrujący środowisko oświatowo-kulturalne ze środowiskiem archiwalnym. Natomiast Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku zaprasza na „Drzwi otwarte ONLINE”. W ich ramach na stronie internetowej tego archiwum będzie można zapoznać się z rodzajami źródeł archiwalnych znajdujących się w zasobie Oddziału w Słupsku, a także podstawową terminologią genealogiczną, podstawami neografii gotyckiej, budową pomocy ewidencyjnych, sposobami poszukiwania informacji o miejscu przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców zlikwidowanych oraz projektem „Archiwum Pandemii A.D. 2020”.
10 czerwca w ramach XI Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Bez kobiet nie ma historii”, Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza do udziału w prelekcji online, podczas której Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC opowie o twórczości warszawskiej fotoreporterki Grażyny Rutowskiej. Jej spuścizna fotograficzna znajduje się w zasobie NAC.
Natomiast Archiwum Akt Nowych w sobotę 12 czerwca zaprezentuje najciekawsze oryginalne dokumenty z własnego zasobu wpisane na Polską Listę Krajowego Programu UNESCO „Pamięć świata”, a także zorganizuje zwiedzanie budynku i magazynów archiwalnych. Będą też punkty konsultacyjne, gry i zabawy dla dzieci.
Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało prezentację online „Nie tylko Piotrkowska – najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach”, która przedstawia jedne z najpiękniejszych łódzkich kamienic, mieszczące się na innych ulicach niż Piotrkowska. Wirtualną wystawę poświęconą tzw. „Atlasowi radziwiłłowskiemu" – obiektowi wpisanego na tegoroczną Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” - przygotowało natomiast Archiwum Państwowe w Płocku wspólnie z Towarzystwem Naukowym Płockim.
Do obchodów włączyło się także Archiwum Państwowe w Kielcach. Wystawę „Moda Niepodległej” poświęconą polskiej modzie okresu międzywojnia można oglądać w siedzibie archiwum w dniach 12-13 czerwca. Archiwum Państwowe w Rzeszowie przygotowało natomiast wystawę „Archiwum kiedyś i dziś”, która przedstawia pracę archiwisty i wydarzenia z historii Archiwum Państwowego w Rzeszowie.
Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2007 r. w czasie 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę powstania 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa z całego świata zwracają uwagę na swoją misję i znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Archiwum Państwowe w Zamościu przygotowało z kolei wystawę „Droga Zamościa do UNESCO”. Wystawa stacjonarna oraz wirtualna poświęcona wpisowi Starego Miasta w Zamościu na listę UNESCO. Wystawa będzie eksponowana przed siedzibą Archiwum, na jego stronie internetowej oraz na XI Zamojskim Festiwalu Książki odbywającym się w dniach 15-17 czerwca br. na Rynku Solnym w Zamościu.
Szczegółowy pogram tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów zawierający wszystkie wydarzenia organizowane przez Archiwa Państwowe został opublikowany na stronie Archiwów Państwowych: https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5411-miedzynarodowy-dzien-archiwow-2021
Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono w 2007 r. w czasie 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę powstania 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa z całego świata zwracają uwagę na swoją misję i znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/