Muzeum Auschwitz wyłoniło w przetargu firmę, która zabezpieczy warstwy wykończeniowe poobozowych baraków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Spółka z Krakowa będzie miała na zadanie około pół roku od podpisania umowy – podało muzeum.
Muzeum skłonne było przeznaczyć na sfinansowanie zadania 170 tys. zł. Ofertę złożyły dwie firmy konserwatorskie z Krakowa. Obie propozycje były niższe niż kwota limitu. Muzeum wybrało tańszą, która opiewała na 125,5 tys. zł.
Wybrana firma będzie miała na wykonanie zadania 23 tygodnie od momentu podpisania umowy.
Muzeum podało w biuletynie informacji publicznej, że wykonawca ma za zadanie zabezpieczyć warstwy wykończeniowe, takie jak tynk wapienny, pobiały wapienne, warstwy malarskie na podłożach mineralnych w wytypowanych miejscach, a także dokonać dezynfekcji miejscowej baraków murowanych, które znajdują się na tzw. odcinku BI byłego obozu KL Auschwitz II–Birkenau.
Celem tych działań jest „zabezpieczenie zdezintegrowanych obszarów, posiadających liczne nawarstwienia”. Prace przeprowadzone zostaną w wytypowanych w barakach mieszkalnych, łaźniach, magazynie oraz barakach sanitarnych.
„Wszelkie zabiegi konserwatorskie mają być działaniem profilaktycznym. Nie może ono naruszyć oryginalnej substancji obiektów” – podkreślili muzealnicy w specyfikacji warunków zamówienia.
Baraki znajdują się w najstarszej części byłego obozu, tzw. odcinku BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/