W warszawskiej Galerii Foksal od 3 lipca będzie można oglądać wystawę prac Moniki Drożyńskiej pt. „Dużo dobre / дуже добре”. Ekspozycja dotyka tematu doświadczeń emigracyjnych oraz ich wpływu na życie - poinformował PAP Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK).
Jak wyjaśnił Lubiak, "artystka, znana z podejmowania tematów zaangażowanych społecznie, przedstawi prace wykonane charakterystyczną dla niej techniką haftu, wskazujące na znaczącą rolę języka w budowaniu wzajemnych relacji między imigrantami a autochtonami".
"Doświadczenia emigracyjne bywają często podobne, jeśli nie takie same. Mają zaspokoić potrzebę lepszego życia lub są jego obietnicą. Lecz najpierw trzeba przebrnąć przez asymilację ze społeczeństwem, w tym naukę języka. To język właśnie jest narzędziem, które wyróżnia emigrantów, chociażby ze względu na akcent. Z drugiej strony emigracja powoduje przenikanie się języków, a co za tym idzie – powstawanie neologizmów" - czytamy w informacji o wystawie.
Jak wyjaśniono, "na wystawę w Galerii Foksal Monika Drożyńska przygotowuje prace będące takimi właśnie neologizmami". "Wątki związane z zagadnieniem łączenia się języków i ich wzajemnego oddziaływania na skutek migracji są w jej pracach silnie obecne. Na wystawie znajdą się prace, wykonane w charakterystycznej dla artystki technice haftu, zawierające słowa bądź frazy w innych niż polski językach, w tym w języku ukraińskim" - napisano.
Zaznaczono, że tytuł wystawy "Dużo dobre" to fonetyczny zapis określenia "дуже добре, czyli "bardzo dobrze" w języku ukraińskim.
"Na wystawie +Dużo dobre / дуже добре" + artystka łączy swoje doświadczenia emigracyjne i nawiązuje nimi do obecnej sytuacji obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce" - wyjaśniono.
"To dla mnie fenomen, że ktoś tu chce przyjeżdżać, podczas gdy moja rodzina zawsze chciała stąd wyjechać" - powiedziała Drożyńska, cytowana w informacji o wystawie.
Zapowiedziano, że "przy okazji wystawy zostanie wydana książeczka, której część stanowić będzie słownik wyrazów języka ukraińskiego, opracowany we współpracy z Domem Ukraińskim w Warszawie". "Wystawie towarzyszyć będą także warsztaty i akcje społeczne. Działania te mają posłużyć przybliżeniu polskiemu społeczeństwu języka, największej po 1945 r., grupy narodowej mieszkającej w Polsce" - napisano.
Monika Drożyńska jest artystką sztuk wizualnych i aktywistką. Pracuje z haftem ręcznym i tkaniną. Współpracowała z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby's w Tel Awiwie. Obecnie współpracuje z Galerią Biuro Wystaw / Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
Ekspozycja czynna będzie do 20 sierpnia.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/