Wydłużony czas otwarcia w najkrótszą noc roku, czyli 21 czerwca, karnet „Cztery pory roku”, a w czasie wakacji weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem – to pomysły Komitetu Kopca Kościuszki na przyciągnięcie większej liczby zwiedzających.
„Pandemia bardzo zmieniła frekwencję na kopcu. Zmienili się także zwiedzający” – powiedział PAP dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski.
W czasie epidemicznych fal życie na kopcu niemal zamarło, teraz odradza się, ale nie na tyle, jakby tego chcieli opiekuni tego miejsca. „Przed pandemią 70-80 proc. naszych gości to byli goście zagraniczni. Teraz możemy liczyć tylko na gości krajowych, ale i tu sytuacja się zmieniła – odwiedzają nas w ciągu dnia głównie turyści z różnych zakątków Polski, zwłaszcza rodziny, ale mieszkańcy Krakowa i okolic nie przychodzą często” – ocenił dyrektor biura.
Z jego informacji wynika, że godziny nocne i wczesnoporanne „zamarły” mimo poluzowania obostrzeń i ładnej pogody – teraz krakowianie o takich porach stosunkowo rzadko spacerują w okolicy, co – zdaniem dyrektora – przekłada się na ich rzadsze wizyty na kopcu oraz w mieszczącym się przy nim Muzeum Kościuszkowskim.
Aby przyciągnąć większą liczbę turystów, zwłaszcza miejscowych, Komitet Kopca Kościuszki zdecydował, że w najkrótszą noc roku, czyli 21 czerwca, kopiec ma być dłużej otwarty. W poniedziałek 21 czerwca słońce zajdzie o godzinie 20:53. Kopiec będzie wtedy otwarty dla turystów do 21.30. W tym czasie otwarte pozostanie również Muzeum Kościuszkowskie, a w nim multimedialna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”; od godziny 19 ma obowiązywać promocyjna cena biletu – turyści zwiedzą kopiec na podstawie biletów ulgowych (14 zł). Bilety można kupić w dniu wydarzenia w kasie przy wejściu na kopiec. Poza wystawą w Muzeum Kościuszkowskim będzie można również zwiedzić trasę edukacyjną poświęconą życiu prywatnemu Kościuszki oraz wystawę figur woskowych, obejrzeć makietę kopca Kościuszki i ogród kościuszkowski. Specjalne atrakcje czekają na dzieci.
„Kopiec Kościuszki to wyjątkowe miejsce, z przepiękną panoramą na miasto i okolice. Są osoby, które na pewno chciałyby zostać dłużej na kopcu, obejrzeć zachód słońca i Kraków nocą. Dlatego postanowiliśmy to umożliwić” – powiedział dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.
Kopiec po raz pierwszy wydłuża godziny otwarcia z okazji przesilenia letniego. „Jeśli będzie się to cieszyło dużym zainteresowaniem, to także w innych dniach tego lata wydłużymy czas pracy” – zapowiedział Cierpiałowski.
W tym roku komitet kopca wprowadzi także dwie inne atrakcje, mające zwrócić uwagę na historyczne wzgórze. Od ostatniego weekendu czerwca do końca sierpnia będą organizowane zwiedzania z przewodnikiem – zarówno po kopcu, jak i po Muzeum Kościuszkowskim.
Kopiec przygotowuje także karnet imienny „Cztery pory roku” – z myślą szczególnie o mieszkańcach Krakowa i okolic. Karnet umożliwi wielokrotne zwiedzanie kopca i muzeum, po atrakcyjniejszych cenach. Pierwsze zwiedzanie będzie z przewodnikiem.
„Chcemy zwrócić uwagę, że kopiec to nie tylko widok, ale i muzeum, tradycja kościuszkowska, fort Kościuszko” – wyliczał Cierpiałowski.
Kopiec Kościuszki istnieje od 1823 r. Został usypany jako symboliczna mogiła w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce. W mogile złożono ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego - Racławic i Maciejowic oraz z miejsc walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
W październiku 2020 r. otwarto Muzeum Kościuszkowskie o powierzchni 600 mkw. Placówka działa w zabytkowym forcie Kościuszko otaczającym kopiec. Koszt inwestycji to prawie 13,5 mln zł. Centralne miejsce w nowej instytucji zajmuje wystawa "Kościuszko – bohater wciąż potrzebny". Strefą rekreacji jest ogród kościuszkowski z różami, ulubionymi kwiatami przywódcy insurekcji. Otwarcie muzeum zainaugurowało równocześnie obchody 200. rocznicy powstania kopca – różnorodne wydarzenia okolicznościowe potrwają do listopada 2023 r., trzy lata, czyli tyle, ile trwała budowa mogiły upamiętniającej Tadeusz Kościuszkę.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/