Nieoczywistym i oryginalnym filmem twórcy muzycznego festiwalu Up To Date oraz władze Białegostoku chcą zachęcić przede wszystkim młodych ludzi do szczepień przeciw COVID-19. Nagranie z udziałem festiwalowych artystów i twórców dostępne jest w internecie.
Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, film powstał w ramach miejskiej akcji roboczo nazwanej "Lato ze szczepieniami". "Dzisiaj punkt pierwszy, poprosiliśmy o pomoc, naszym zdaniem, najlepszych specjalistów od promocji nieoczywistej, takiej, która jest wyjątkowa i naszym zdaniem trafi szczególnie do osób młodych" - mówił Rudnicki.
Festiwal Up To Date prezentuje muzykę elektroniczną i hip-hop, od kilkunastu lat odbywa się w Białymstoku; z roku na rok przyciąga coraz większą widownię. Od lat angażuje się też w akcje społeczne. Teraz twórcy festiwalu zaangażowali się w akcję proszczepionkową tworząc film "Wolny wybór".
"Ludzie we wszystko uwierzą, ale wierzyć w chorobę, która nie daje objawów i się na to szczepić...", "Jest lato, czym się przejmować", "Nie chcę mieć czipa pod skórą", "Globalny spisek", "Kolejna moda, moim zdaniem", "Wszyscy zaszczepieni na ospę w 1796 roku... nie żyją" czy "A ja chcę żyć, dlatego się nie szczepię" - to niektóre z wypowiedzi ludzi, którzy nie chcą się szczepić, wykorzystane w filmie.
"Pomyśl, zanim się zaszczepisz" - mówi jeden z bohaterów. W filmie znalazły się informacje, gdzie są punkty szczepień powszechnych w Białymstoku, a także informacja, że niemal wszyscy dorośli występujący w filmie są już zaczepieni dwoma dawkami.
"Poczucie humoru jest wpisane w DNA Festiwalu Up To Date od zawsze" - powiedział podczas konferencji jeden z twórców festiwalu i reżyser filmu Cezary Chwicewski. Powiedział, że forma paradokumentu, którą wybrano, działa, a film wzbudza emocje i "działa też na humor".
Twórca i pomysłodawca Up To Date Jędrzej Dondziło mówił, że w planach jest przygotowanie punktu szczepień na festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-5 września.
Dondziło zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie "chyba za bardzo wyluzowaliśmy z wakacji, z upałem i zachłysnęliśmy się tym, że mamy chwilę wolności po ostatniej fali koronawirusa".
"Wychodzimy z założenia, że jeżeli nasze społeczeństwo się nie zaszczepi, to będziemy mieli duży problem i czeka nas czwarta fala, a my jako organizatorzy festiwalu, przedstawiciele branży, która jest najbardziej zamknięta ze wszystkich, ludzi, którzy poświęcili temu całe życie, mamy dosyć czekania na rozwiązanie scenariusza, czekania czy pandemia sama ustąpi czy nie, wszystko jest w naszych rękach, dlatego gorąco zachęcamy do szczepień" - dodał.
Obecny na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz powiedział, że w Białymstoku dotąd dwoma dawkami zaszczepiono 37 proc. osób. "Jest to o wiele za mało, żeby czuć się bezpiecznym" - powiedział.
Dodał, że odporność zbiorową uzyskuje się przy wyższych poziomach, więc - jak podkreślił - można się obawiać jesienią nowego wariantu wirusa. "Dlatego zachęcamy wszystkich białostoczan, mieszkańców sąsiednich gmin, żeby korzystali z punktów szczepień zorganizowanych przez gminę" - zachęcał Nikitorowicz.
W mieście oprócz punktów w szpitalach i przychodniach, działają też trzy punktu szczepień powszechnych prowadzonych przez Białystok. Znajdują się w: Zespole Szkół Mechanicznych, Szkole Podstawowej nr 12 i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
"Przychodźcie do nas, szczepcie się. Można zarejestrować się przez sms, maila, można po prostu wpaść po drodze i będzie się obsłużonym na miejscu" - powiedział Nikitorowicz.
"Musimy się szczepić, bo mamy w ten sposób ochronę, broń, która jest skuteczna w walce z transmisją wirusa, z zachorowaniami, ze śmiercią, która dotknęła wiele naszych rodzin" - mówił obecny na konferencji lekarz Szymon Bielonko. "Jeżeli chcemy normalnie przejść przez jesień, przez zimę, normalnie przejść przez święta, przez otwarte sklepy - to musimy się szczepić" - dodał.
Miasto wśród innych działań zachęcających do szczepień chce też dotrzeć do seniorów m.in. poprzez domy i kluby seniora.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ krap/