Prezydent RP złożył gratulacje obywatelom Słowenii z okazji 30. rocznicy ustanowienia ich Republiki. Łączą nas doświadczenia historyczne, współpraca polityczna i gospodarcza w UE i NATO, ale też wspólne dziedzictwo kulturowe i artystyczne – powiedział Andrzej Duda.
Nagranie wystąpienia Dudy opublikowano w piątek na stornach prezydenckiej kancelarii.
Prezydent zapewnił, że Polacy, i on osobiście, "z ogromnym podziwem odnoszą się do postawy Słoweńców, którzy zachowali swoją tożsamość, swój język i swoją kulturę - wszystko to, co przez dziesięciolecia stanowiło fundament wytrwałego dążenia do bycia gospodarzami na własnej ziemi".
"Przed 30 laty spełniły się sny i marzenia pokoleń rodaków wielkiego Franceta Prešerna, którego wiersz nieprzypadkowo stał się słoweńskim hymnem narodowym. Nie byłoby to możliwe bez wspólnego wysiłku tysięcy zwykłych Słowenek i Słoweńców, których niezależnie od osobistych doświadczeń i sympatii połączyła wola decydowania o własnym losie. Nie byłoby możliwe bez ich determinacji i gotowości do poświęceń, okazanych w dramatycznych dniach wojny w obronie właśnie ogłoszonej niepodległości" - powiedział prezydent.
Duda zapewnił też, że Polacy, i on osobiście, "z ogromnym podziwem odnoszą się do postawy Słoweńców, którzy zachowali swoją tożsamość, swój język i swoją kulturę - wszystko to, co przez dziesięciolecia stanowiło fundament wytrwałego dążenia do bycia gospodarzami na własnej ziemi".
Podkreślił, że "pragnienie wolności, przywiązanie do tradycji i poczucie przynależności do swoich lokalnych wspólnot" czyni "dwa słowiańskie narody" szczególnie sobie bliskimi.
Podkreślił, że "pragnienie wolności, przywiązanie do tradycji i poczucie przynależności do swoich lokalnych wspólnot" czyni "dwa słowiańskie narody" szczególnie sobie bliskimi.
"Łączą nas nie tylko doświadczenia historyczne, ale przede wszystkim coraz bardziej intensywna współpraca polityczna i gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza i Unii Europejskiej, a także wojskowa w NATO. To na czym budujemy nasze przyjazne kontakty, to również wspólne dziedzictwo kulturowe i artystyczne" - powiedział prezydent.
Dodał, że goszcząc w Lublanie czuł się tam jak w domu, dostrzegł też wiele podobieństw tego miasta do jego rodzinnego Krakowa.
"Chciałbym jeszcze raz z całego serca życzyć obywatelom niepodległej Słowenii pomyślności, pokoju i dostatku" - powiedział prezydent.(PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ mok/