Trzy nagrody oraz cztery wyróżnienia, w tym jedno specjalne, przyznano autorom prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX w. w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku. Konkurs zorganizował IPN wspólnie z Instytutem Historii PAN.
Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa, powołana przez prezesa IPN i dyrektora Instytutu Historii PAN, w składzie: prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący), prof. Andrzej Chojnowski, prof. Tomasz Szarota, dr hab. Marek Kornat, dr hab. Krzysztof Kosiński, prof. Antoni Dudek i dr Władysław Bułhak (sekretarz).
Członkowie komisji po zapoznaniu się z nadesłanymi tekstami ocenili je pozytywnie, podkreślając wysoki poziom zgłoszonych do konkursu prac magisterskich.
W kategorii prac magisterskich komisja zdecydowała się przyznać dwie równorzędne II nagrody w kwocie 5 tys. zł Darii Czarneckiej za pracę "Sprawa Stanisława Gustawa Jastera ps. +Hel+" oraz Arkadiuszowi Wasilewskiemu za pracę "Walki polsko-litewskie na Suwalszczyźnie w pierwszej połowie września 1920 roku".
Jednocześnie przyznano trzy wyróżnienia: Janowi Hlebowiczowi za pracę "Niepokorni z +Topolówki+. Działalność niezależna uczniów III L.O. im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970-1989", Andrzejowi Harkotowi za pracę "Płk Marian Gołębiewski ps. +Irka+ (1911-1996)" oraz Bartoszowi Grzegorzowi Kułanowi za pracę "Bunt w więzieniu na Świętym Krzyżu z dnia 20 września 1925 r.".
W kategorii prac doktorskich także nie przyznano I nagrody. II nagrodą w kwocie 15 tys. zł uhonorowano dr Konrada Knocha za pracę "Pisma liberalne II obiegu w Polsce w latach 1979-1990".
Ponadto w związku z niemożnością przyznania – ze względów formalnych (publikacja w innym wydawnictwie) – jednej z głównych nagród dr Annie Prokopiak-Lewandowskiej za pracę "Władysław Pobóg-Malinowski (1899-1962). Życie i dzieła", komisja postanowiła nagrodzić ją specjalnym wyróżnieniem.
Nagrody finansowe zostaną wypłacone laureatom jako honoraria autorskie; prace laureatów II nagrody zostaną wydane w całości lub w części, podobnie jak prace osób wyróżnionych. Wszystkie prace złożone na konkurs mają zostać przekazane do redakcji pisma IPN Pamięć.pl. celem ewentualnego wykorzystania w tekstach popularnonaukowych. (PAP)
akn/ ls/