
Spotkanie z białoruskim poetą Andrejem Chadanowiczem i dyskusja o jego książce "Zabawy fantomowe” otworzy w piątek w Krakowie 10. Festiwal Miłosza.
Hasło przewodnie festiwalu: "Nieobjęta ziemia" to nawiązanie do pierwszej wydanej po otrzymaniu Nobla książki Czesława Miłosza, ale też punkt wyjścia do rozmów o "swojskości i obcości”, o podróżowaniu, o ekologii, o ratowaniu planety.
"Tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu Miłosza to wielkie zwycięstwo nad ograniczeniami, z którymi mierzyliśmy się w zeszłym roku i w tym roku, kiedy planowaliśmy festiwal. Miłośnicy poezji będą mogli spotkać w Krakowie plejadę poetów i poetek, usłyszeć ich wiersze i rozmowy z nimi" - mówiła PAP Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
Większość spotkań będzie odbywać się w Pałacu Potockich na Rynku Głównym. Gośćmi festiwalu będą m.in. Magdalena Bielska, Joanna Roszak, Justyna Bargielska, debiutantka Sara Szamot, Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało, Urszula Zajączkowska, Andrzej Sosnowski, Sebastian Brejnak, Jacek Dehnel.
Z gośćmi zagranicznymi czytelnicy spotkają się online. Będą to laureatka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku poetka izraelska Aga Miszol, nagrodzona prestiżową kanadyjską Griffin Poetry Prize Alice Oswald, pochodzący z Trynidadu poeta, pisarz, muzyk Antony Joseph, jeden z najwybitniejszych poetów słowackich Ivan Strpka i amerykański poeta i eseista Peter Gizzi.
W sobotni wieczór wręczona zostanie Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, podczas której zostaną przyznane wyróżnienia dla najlepszych książek roku 2019 i 2020. Galę będzie można obejrzeć na kanałach Wirtualnej Polski i na Play Kraków.
W trakcie festiwalu odbędą się dwa wieczory poetyckie. W piątek w klubie Hevre na krakowskim Kazimierzu zabrzmią wiersze wszystkich festiwalowych gości i muzyka w wykonaniu warszawskiego wiolonczelisty Michała Pepola z Royal String Quartet.
Symbolicznie zamknie festiwal niedzielny wieczór poetycko-muzyczny w Starym Teatrze poświęcony pamięci Adama Zagajewskiego, który zmarł kilka miesięcy temu. "Ta nagła, zbyt szybka śmierć poety jest czymś, z czym wciąż trudno się pogodzić. Myślę, że dla wszystkich, którzy za Adamem Zagajewskim tęsknią ten wieczór będzie miał szczególne znaczenie" - mówiła Brzezińska. Jak zaznaczyła, nie będzie to wieczór wspomnień.
"Chcemy ukłonić się poecie prezentując jego wiersze. Będą to utwory, których wyboru dokonał sam Adam Zagajewski, kiedy w 2020 roku planowaliśmy spotkanie z okazji jego 75. urodzin" – powiedziała Brzezińska. Wiersze przeczytają Danuta Stenka i Juliusz Chrząstowski, a pianiści Grzegorz Mania i Piotr Różański wykonają trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa w transkrypcji fortepianowej kompozytora. "To muzyka, którą Adam Zagajewski bardzo lubił" – dodała Brzezińska.
Podczas tegorocznego festiwalu do rąk czytelników trafią tomiki wierszy Louise Glück, ubiegłorocznej noblistki, której twórczość nie była do tej pory publikowana w języku polskim. Prezentacja tej książki z udziałem Krystyny Dąbrowskiej, która przetłumaczyła wiersze Glück i amerykanisty Kacpra Bartczaka odbędzie się w niedzielę. Miłośnicy poezji będą mieli także premierową książkę jednego z najwybitniejszych twórców białoruskich Andreja Chadanowicza "Zabawy fantomowe" w przekładzie Adama Pomorskiego.
Jubileuszowa edycja Festiwalu Miłosza będzie okazją do refleksji nad twórczością jego patrona. Autor biografii poety Andrzej Franaszek, Irena Grudzińska-Gross, której książka "Miłosz i długi cień wojny" ukazała się w tym roku oraz poetka Aldona Kopkiewicz, która poświęciła nobliście swój doktorat będą dyskutować o tym, w jaki sposób rezonuje dziś poezja Miłosza, jak współcześni poeci się do niej odnoszą.
Zainteresowani udziałem w spotkaniach poetyckich powinni pobrać ze strony festiwalu bezpłatne wejściówki, na część spotkań są one jeszcze dostępne. Jak zapewniają organizatorzy, jeśli będą wolne miejsca, będzie można wejść. Część spotkań będzie transmitowana "na żywo" na platformie Play Kraków.
Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ dki/