Historię międzywojennego wojewody białostockiego Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego, który interesował się sprawami miasta, dzięki niemu m.in. powstał Park Planty, będzie można poznać podczas sobotniego spaceru organizowanego przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
Zyndram-Kościałkowski jest jednym z patronów roku 2021 w Białymstoku. Marian Zyndram-Kościałkowski (1892-1946) to honorowy obywatel Białegostoku, w latach 1930-1934 wojewoda białostocki.
"Chcemy przybliżyć postać Kościałkowskiego, który tak żywo interesował się sprawami miasta" - powiedziała PAP Agnieszka Kajdanowska z Centrum Zamenhofa. Dodała, że spacer organizowany jest w rocznicę objęcia przez Zyndrama-Kościałkowskiego urzędu wojewody, co miało miejsce 10 lipca 1930 roku.
Spacer wyruszy o godz. 11 sprzed siedziby Centrum, będzie prowadził przez najważniejsze miejsca związane z Kościałkowskim.
Jednym z przystanków będzie Pałac Branickich. Tam - jak powiedziała Kajdanowska - była siedziba urzędu wojewódzkiego i mieszkanie wojewody. To dzięki decyzji Kościałkowskiego, udostępniono tereny otaczające pałac.
Decyzja ta - jak przypomina Centrum Zamenhofa - "pozwoliła utworzyć park otwarty dla dziesiątków tysięcy mieszkańców, a na jego obrzeżach zbudować dzielnicę reprezentacyjną". Dzisiaj park nazywa się Parkiem Planty, główne bulwary noszę imię Zyndrama-Kościałkowskiego.
Kajdanowska zwróciła też uwagę, że Kościałkowski zabiegał też razem z ówczesnym prezydentem Białegostoku Sewerynem Nowakowskiem, by w Białymstoku powstał budynek Domu Ludowego, w którym znalazł się teatr miejski. Dziś jest to siedziba Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.
Kajdanowska mówiła również o zaangażowaniu społecznym Kościałkowskiego m.in. w obronę białostoczan podczas akcji strajkowej przeciwko elektrowni, która chciała podnieść ceny za prąd. Wojewoda angażował się również w pomoc bezrobotnym robotnikom i urzędnikom, dożywianie dzieci i tworzenie dla nich kolonii letnich czy aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta.
W stanowisku Rady Miast Białystok dotyczącym patronów 2021 roku podkreślano, że współpracował wtedy aktywnie z władzami miasta wspierając jego rozwój, a szczególny nacisk położył na uporządkowanie miasta, m.in. rozbudowę kanalizacji, naprawę i regulację ulic.
Rada przypomniała też, że Kościałkowski był jednym ze współzałożycieli Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia, którego został honorowym prezesem; w 1935 roku wyróżniono go honorowym obywatelstwem Białegostoku. Po wyjeździe z Białegostoku był m.in. komisarycznym prezydentem Warszawy, ministrem spraw wewnętrznych, a w okresie od 13 października 1935 r. do 15 maja 1936 r. - premierem rządu RP.
Wśród innych tegorocznych patronów Białegostoku są Jan Klemens Branicki, który przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVII wieku oraz urodzony w Białymstoku amerykański malarz żydowskiego pochodzenia Max Weber.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ ozk/