Do początków baletu zawodowego w Polsce nawiąże tegoroczny 22. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który w poniedziałek rozpocznie się w Krakowie. Na Rynku Głównym zaprezentowane zostaną premierowe spektakle „Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej” i „Fetes Galantes”.
"Chcemy pokazać ten okres, kiedy zawodowy balet powstał w Polsce. To XVIII wiek, okres baroku i stąd prezentacje przede wszystkim stylu tańca, który narodził się we Francji w czasach Ludwika XIV. Wtedy powstawały pierwsze zespoły i szkoły baletowe w naszym kraju" - powiedziała w piątek dyrektor artystyczny festiwalu Romana Agnel.
Tegoroczny festiwal zacznie się w poniedziałek od warsztatów tańców dawnych, które poprowadzą - stacjonarnie i online - najlepsi choreografowie i tancerze: Pierre-Francois Dolle (taniec barokowy), Marie-Claire Bar Le Corre (francuski taniec renesansowy) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski).
Od wtorku 20 lipca do piątku 23 lipca na stadionie przy pl. Na Groblach dzieci zainteresowane tańcem będą mogły nauczyć się tańców greckich, hiszpańskich, francuskich i włoskich. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja (https://cracoviadanza.pl/festiwal/).
Balet Cracovia Danza prowadzi po raz pierwszy kurs mistrzowski dla 16 stypendystów – uczniów i absolwentów szkół baletowych z Bytomia, Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy. Wystąpią oni podczas spektaklu "Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej", który publiczność zobaczy na Rynku Głównym w sobotę 24 lipca. Przeniesie on widzów do XVIII-wiecznego Białegostoku na dwór magnackiego rodu Branickich, gdzie utworzona została szkoła baletowa.
W niedzielę 25 lipca tancerze Baletu Cracovia Danza w premierowym spektaklu "Fetes Galantes" wraz z Pierre-Francois Dolle z Francji i Marie-Claire Bar Le Corre z Niemiec zaprezentują widowisko nawiązujące do przedstawień, które w okresie baroku odbywały się w ogrodach dworskich w całej Europy, m.in. na dworze króla Ludwika XIV. Podczas spektaklu odtworzone zostaną oryginalne choreografie z epoki autorstwa francuskiego mistrza tańca Louisa Pecoura.
"Obydwa spektakle są bardzo widowiskowe. Po sobotnim zaprosimy wszystkich do poloneza na Rynku Głównym" – mówiła Romana Agnel.
27, 28 i 29 lipca tancerze wystąpią kolejno na dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu, w Willi Decjusza i na dziedzińcu Collegium Maius.
Wstęp na wszystkie występy jest wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Balet Cracovia Danza - Instytucja Kultury Miasta Krakowa, a współorganizatorem Fundacja Ardente Sole. Festiwal uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ pat/