Polscy wyznawcy islamu kończą w niedzielę 1442 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.
Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.
Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.
Wśród polskich muzułmanów nie ma zwyczaju hucznego świętowania końca roku księżycowego, jak ma to miejsce w tradycyjnego sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku odprawiane są okolicznościowe modlitwy.
Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), skupiający m.in. polskich Tatarów, których przodkowie ponad 600 lat temu osiedlili się na ziemiach dawnej RP.
Przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz podsumowując w rozmowie z PAP mijający rok, mówił, że pomimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, ten rok był udany. Za najważniejsze wydarzenia uznał otwarcie meczetu w Białymstoku oraz remont zabytkowego meczetu w Bohonikach, a także plany powstania domu pogrzebowego w Bohonikach.
Meczet w Białymstoku powstał po gruntowej przebudowie budynku, w którym mieści się Dom Kultury Muzułmańskiej, a także główna siedziba MZR. Inwestycja była realizowana blisko rok, kosztowała 1,5 mln zł brutto i była w dużym stopniu dofinansowana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oddano ją do użytku w lutym. Miśkiewicz powiedział, że meczet w Białymstoku może być teraz atrakcją i miejscem odwiedzin społeczności muzułmańskiej, a także osób, które są zainteresowane historią, kulturą i religią Tatarów w Polsce.
Natomiast zabytkowy drewniany meczet w Bohonikach, który nosi tytuł Pomnika Historii, przeszedł w tym roku remont elewacji. Jak informowała wcześniej PAP gmina muzułmańska w Bohonikach, budynek jest drewniany, raz na jakiś czas potrzebna jest konserwacja poszczególnych elementów. Prace w tym roku prowadzono na zewnątrz budynku, polegały one na wymianie i konserwacji desek na ścianach meczetu, konserwację przeszedł też gontowy dach na budynku. Prace udało się zrealizować dzięki unijnemu dofinansowaniu z LGD "Szlak Tatarski".
Miśkiewicz zwrócił też uwagę na liczne publikacje o tematyce muzułmańskie i tatarskiej, które powstały w mijającym roku. "Dzięki wsparciu MSWiA, ale też instytucji zagranicznych, udaje nam się utrzymać stabilny kontakt ze społecznością muzułmańską, utrzymywać tę całą działalność, opiekę nad meczetami czy nad nauką religii" - powiedział.
Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce - wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich - jest ok. 20-25 tys.(PAP)
autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk
swi/ rof/ mok/