W piątek przed tablicą umieszczoną przy wejściu do budynku przy ul. Zielnej 39 w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę zdobycia gmachu PAST-y przez Powstańców Warszawskich z batalionu Armii Krajowej „Kiliński” – podaje PAP Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uroczystość rozpocznie minuta ciszy w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, którzy odeszli na wieczną wartę w ciągu minionego roku.
W programie obchodów przewidziano okolicznościowe wystąpienie uczestnika Powstania Warszawskiego, weterana AK i byłego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszka Żukowskiego, a także szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.
Od 2 sierpnia 1944 roku o gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) toczyły się zacięte walki. Budynek był bardzo silnie broniony przez Niemców. Walki o jego zdobycie trwały 19 dni. Ostatecznie gmach został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia, choć uległ poważnym uszkodzeniom. Opanowanie przez Powstańców PAST-y stało się jednym z symboli heroicznej walki o wyzwolenie stolicy.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą żołnierzy Batalionu „Kiliński”, ich dowódcę pułkownika Henryka Roycewicza ps. „Leliwa” oraz wszystkie oddziały powstańcze, które walczyły o budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej.
W czasie Powstania Warszawskiego od 2 sierpnia 1944 roku o gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) toczyły się zacięte walki. Budynek był bardzo silnie broniony przez Niemców. Walki o jego zdobycie trwały 19 dni. Ostatecznie gmach został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia, choć uległ poważnym uszkodzeniom. Opanowanie przez Powstańców PAST-y stało się jednym z symboli heroicznej walki o wyzwolenie stolicy. Budynek pozostał pod kontrolą Polaków aż do kapitulacji Powstania 2 października 1944 roku.
Poza zdobyciem PAST-y batalion „Kiliński” wsławił się także odbiciem Prudentialu i Poczty Głównej. Podczas Powstania Warszawskiego oddział ten liczył blisko 2 tys. żołnierzy, którzy walczyli od pierwszego do ostatniego dnia boju o stolicę, utrzymując się na wcześniej zdobytych pozycjach. Zgrupowanie walczące w Śródmieściu poniosło dotkliwe straty. Ponad pół tysiąca żołnierzy zginęło, a ponad tysiąc zostało rannych.
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/