Paweł Rozdżestwieński został nowym dyrektorem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW, w latach 2015–2021 sprawował funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
O powołaniu Pawła Rozdżestwieńskiego na stanowisko p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu poinformował w środę na konferencji prasowej prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
„Wrocław to miejsce, w którym w latach 80. biło serce +Solidarności+. Dlatego mam głębokie przekonanie, że w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zobaczymy nową jakość wrocławskiego oddziału IPN” – mówił Nawrocki.
Wskazał, że przed nowym dyrektorem stoi zadanie dotarcia z przekazem IPN do nowych grup odbiorców, za pomocą nowoczesnych środków komunikacji.
Wśród priorytetów na najbliższą przyszłość Rozdżestwieński wskazał przede wszystkim na przygotowania do obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a także do przyszłorocznych okrągłych obchodów powstania Solidarności Walczącej.
Jak mówił, chce też położyć nacisk na promocję historii i dostosowanie jej do określonych grup wiekowych przy wykorzystaniu m.in. gier, symulatorów, czy ciekawych form pracy, takich jak warsztaty, rajdy, czy rekonstrukcje.
Paweł Rozdżestwieński jest magistrem nauk prawnych, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie jest doktorantem UKSW w Warszawie.
W latach 2015–2021 sprawował funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Wcześniej pracował jako redaktor merytoryczny „Wielkiej Księgi Kawalerii Polskiej” oraz serii „Wielki Leksykon Uzbrojenia”.
Od 2002 roku zajmuje się rekonstrukcją wydarzeń historycznych. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.
Poprzednim p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu był Tomasz Greniuch. Jego nominacja wzbudziła szereg kontrowersji; media przypominały, że w przeszłości Greniuch m.in. był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wielokrotnie wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia. Po protestach wielu środowisk, w lutym 2021 r. Greniuch złożył rezygnację. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/