"Smaki dziedzictwa" to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas których 11-12 oraz 18-19 września w całej Polsce odbędzie się prawie 700 wydarzeń podkreślających kulturowe bogactwo tradycji kulinarnych. W tym roku inauguracja EDD odbędzie się w Kruszwicy nad jeziorem Gopło na Kujawach.
"Hasło +Smaki dziedzictwa+ przypomina nam, że istnieje także dziedzictwo niematerialne, które w kulturze polskiej jest bardzo ważne. To jest wiedza i konkretne umiejętności, także te dotyczące sztuki kulinarnej, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie" - podkreśliła wiceszefowa MKDNiS Magdalena Gawin, która w piątek w Warszawie wzięła w konferencji prasowej poświęconej tegorocznym 29. Europejskim Dniom Dziedzictwa.
"Kuchnia łączy ludzi. Na całym świecie wszystkie narody promują swoją tradycję kulinarną i robi to także Polska, gdzie regionalni wytwórcy, często z lokalnych małych gospodarstw, mogą się pochwalić znakomitymi wędlinami, serami, konfiturami czy miodami" - mówiła Gawin, zwracając też uwagę, że określanie - jeszcze w latach komunizmu - polskiej kuchni jako kuchni ciężkiej i tuczącej odchodzi na szczęście do przeszłości.
"Polska kuchnia coraz umiejętnej dostosowuje się do współczesnych czasów i z powodzeniem przekłada stare tradycyjne przepisy na nowoczesny język, który jest atrakcyjny także dla młodszych pokoleń, także dla tych gustujących w daniach wegetariańskich" - dodała wiceszefowa MKDNiS, zachęcając do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa i czerpania przyjemności ze zdrowej polskiej kuchni jej lokalnych społeczności w różnych regionach Polski.
Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 500 organizatorów, setki wydarzeń w całej Polsce, tysiące uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD mogą odnaleźć wydarzenie w swojej okolicy lub wybrać je według kryteriów zainteresowania i terminu. Wiele informacji o wydarzeniach znajduje się także na portalu www.edd.nid.pl oraz w mediach społecznościowych wydarzenia i Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
"Na tę chwilę zarejestrowaliśmy 690 wydarzeń, co oznacza, że temat +Smaków dziedzictwa+ bardzo dobrze został odebrany w wielu regionach Polski. Dziedzictwo kulinarne jest z jednej strony bardzo dobrym tematem do rozmowy i do budowania relacji międzyludzkich, a z drugiej strony odwołuje się do szerszej polskiej kultury, której bogactwo odsłania w jej zróżnicowaniu" - ocenił w rozmowie z dziennikarzami dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.
"Przepisy kulinarne dobrze pokazują wpływy m.in. kultury wschodniej, kultury niemieckiej czy kultury żydowskiej, dlatego też rozmowa o nich może stać się dobrym powodem, by rozmawiać o całej polskiej kulturze, także o polskiej historii" - wyjaśnił.
W tym roku inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 11 września w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim, która stanie się stolicą "Smaków dziedzictwa". Podczas inauguracji EDD odbywać się będą m.in. pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych, w tym np. dań z gęsiny popularnych w tym regionie Polski, prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów czy zwiedzanie zabytków.
Dodatkową atrakcją - jak zachęca Narodowy Instytut Dziedzictwa - będzie też pokaz gotowania na żywo pod Mysią Wieżą, podczas którego gość specjalny imprezy – Robert Sowa, znany kucharz, restaurator i autor książek kucharskich – pokaże, jak przyrządzić danie z wykorzystaniem lokalnych specjałów.
Hasło "Smaki dziedzictwa" ma w zamierzeniu koordynatorów EDD podkreślać znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole.
"+Smaki Dziedzictwa+ zachęcają do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, które przed laty królowały na polskich stołach oraz do zabytków przetwórstwa spożywczego" - podkreślił Instytut, wskazując, że obecna edycja EDD koncentruje się zarówno na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych takich jak np. cukiernie, piekarnie czy mleczarnie, jak i niematerialnych jak np. staropolskie przepisy i zwyczaje.
Narodowy Instytut Dziedzictwa podsumowuje, że w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 11-12 i 18-19 września w całej Polsce odbędą się setki wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym. EDD poprzez popularyzację takich miejsc jak stare browary, piekarnie czy młyny pokażą również, jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury.
Do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa zachęcali w piątek także doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki oraz gospodarz miejsca konferencji, szef kuchni restauracji Moonsfera Jarosław Uściński.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 r. Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do tego przedsięwzięcia w 1993 r. (PAP)
nno/ dki/