Myślę, że słuchanie muzyki, śpiewu polskiego oraz polskich kompozytorów jest najbardziej godnym przygotowaniem do jutrzejszej uroczystości – powiedział kard. Kazimierz Nycz w Świątyni Opatrzności Bożej podczas rozpoczęcia uroczystego koncertu „Soli Deo” z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej.
Podczas koncertu można było usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Góreckiego, Pawła Sydora, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.
Dzieła w opracowaniu Tomasza Tokarczyka wykonali Andrzej Lampert, Anna Lubańska, Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Szerszeń i Iwona Sobotka. Artystom towarzyszyli: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Podczas koncertu odbyła się prapremiera arii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego "Polska jest Jednością", która została skomponowana na tę okazję przez Pawła Sydora. Muzyce towarzyszyły projekcje multimedialne w formie ruchomych obrazów, z wykorzystaniem zdjęć z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przygotowane przez Jagnę Matuszewską.
Przed rozpoczęciem koncertu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powitał wszystkich gości, w tym, obecnego na sali, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro, który w niedzielę będzie przewodniczył mszy św. beatyfikacyjnej.
"Myślę, że słuchanie muzyki, śpiewu polskiego oraz polskich kompozytorów jest najbardziej godnym przygotowaniem do jutrzejszej uroczystości" - powiedział kard. Nycz.
Kard. Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze z rąk Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, 12 maja 1946 r. Po jego śmierci 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski. Przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu. 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany przez komunistów. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach, gdzie napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu. 26 października 1956 r. wrócił z internowania do Warszawy. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. Brał także udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Zmarł 28 maja 1981 r.
Róża Maria Czacka (imię zakonne Elżbieta) urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi, zmarła 15 maja 1961 w Laskach pod Warszawą. Była pionierką polskiej tyflologii, opiekunką niewidomych. Założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, była pierwszą przełożoną generalną i założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.(PAP)
Autorka: Katarzyna Herbut
kh/ ozk/