W czwartek 23 września w Muzeum Etnograficznym w Warszawie zostały wręczone nagrody w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”. Projekt Muzeum Online – platforma edukacyjna realizowany przez Muzeum Historii Polski otrzymał wyróżnienie w kategorii „Muzea w sieci”.
Spośród 130 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza najwięcej projektów konkurowało właśnie w kategorii „Muzea w sieci”. Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”, organizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Muzeum Historii Polski było w poprzednich latach już trzykrotnie nagradzane w konkursie „Wierzba”. Nagrodę z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odebrały w imieniu Muzeum Historii Polski wicedyrektor Anna Piekarska, kierownik działu edukacji Gabriela Sierocińska-Dec oraz kierownik działu promocji Emilia Szczęsna.
Ideą konkursu jest pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych oraz wyróżnienie i nagrodzenie najciekawszych zdarzeń opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz województwa mazowieckiego. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie Mazowsza.
Zgłoszony przez MHP projekt MUZEUM ONLINE został zainicjowany w okresie pandemii Covid-19. W związku z dużym zainteresowaniem, jest wciąż rozbudowywany i uzupełniany o nowe treści. Zakładka Muzeum Online dostępna jest TUTAJ.
Dla dzieci w wieku 5-9 lat, Muzeum proponuje cykl „Historia dla najmłodszych”, a tam m.in. „Królewski dwór” – cykl zajęć zawierający podstawowe informacje historyczne i propozycje aktywności edukacyjnych, a także „Piastodzieje” − ciekawostki historyczne o królach z rody Piastów czy też „Zwierzęta w historii” − warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o zwierzętach.
Poświęcony władcom z dynastii Piastów projekt historyczno-teatralny „Piastodzieje”, nagrodzony w tym roku nagrodą rodziców w plebiscycie „SŁONECZNIKI” to jedna z flagowych propozycji Muzeum. Brak możliwości bezpośrednich spotkań z rodzinami na przedstawieniach i warsztatach zainspirował Muzeum do zmiany formuły projektu. Nagrano cykl słuchowisk, będących adaptacjami scenariuszy teatralnych, stworzonych specjalnie dla MHP i uwzględniających możliwości percepcyjne młodego odbiorcy. Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 5-11 lat, jednak równie chętnie słuchają ich starsi odbiorcy.
Do starszych dzieci Muzeum kieruje takie propozycje, jak domowe warsztaty pod hasłem „Jak nas inspirują źródła historyczne”, a także cykl „Wynalazki, które zmieniły świat”. Wśród propozycji znajdą się podstawowe informacje o źródłach historycznych oraz instrukcje wykonania przedmiotów inspirowanych źródłami np. tarczy herbowej czy sakiewki.
Młodzież, w tym szczególnie licealiści przygotowujący się do matury, może natomiast skorzystać z pakietów edukacyjnych, które MHP udostępnia w sieci: portal „Jan Karski i jego czasy”, dostępny pod adresem karski.muzhp.pl – poświęcony postaci Jana Karskiego oraz okresowi II wojny światowej, a także witryna kosciuszko.muzhp.pl dzięki której czytelnik zapozna się z bohaterem nie tylko Polski, ale też Francji i Ameryki.
Muzeum zaprasza do „zwiedzania” wirtualnych wystaw, które można odnaleźć pod zakładką „Odwiedź wystawę”. Łącznie dostępnych jest 21 wystaw zamieszczonych na platformie Google Arts&Culture opowiadających w atrakcyjny sposób o historii Polski. Są one bogato ilustrowane grafiką, fotografią, dokumentami i filmami. Najnowsza wystawa pt. „Konstytucja 3 Maja 1791” opowiada historię powstania pierwszej europejskiej konstytucji.
Inną cieszącą się dużą popularnością ofertą Muzeum Online są Podcasty – seria realizowana pod hasłem „1000 lat. Prześwietlenie” skupia uwagę na kluczowych wydarzeniach z historii Polski – od jej początków aż po współczesność, podejmując m.in. takie tematy jak bitwa pod Grunwaldem, potop szwedzki czy Polskie Państwo Podziemne. Podcasty są dostępne nieodpłatnie również na kanale YouTube MuzHPtv, portalu dzieje.pl, w aplikacji Audioteka.pl, a dodatkowo publikowane są na najważniejszych platformach, takich jak Spotify czy Google Podcasts.
Obok podcastów MHP publikuje także Audiobooki pt. „Klasycy polskiej historiografii”, czytane przez znanych polskich aktorów: Antoniego Pawlickiego, Agnieszkę Więdłochę i Magdalenę Górską. W październiku planowana jest kolejna seria audiobooków.
Muzeum Online to także zakładka „Wejdź do kina”, skierowana do dorosłych i młodzieży z bogatą bazą kilkudziesięciu filmów historycznych poświęconych najróżniejszym tematom z zakresu historii Polski. Najnowszy film to „Zamek – 50 lat odbudowy” prezentujący losy Zamku Królewskiego w Warszawie po II wojnie światowej. Warty uwagi czytelników jest także zestaw artykułów pt. „Ciekawie o historii”, który zawiera interesujące teksty i analizy, komentarze historyczne do bieżących wydarzeń i obchodzonych rocznic.
Zasoby Muzeum Online są wciąż wzbogacane o kolejne materiały, warsztaty filmowe dla najmłodszych, słuchowiska, podcasty, audiobooki, wykłady, filmy dokumentalne, a także quizy i artykuły. Na początku 2021 roku MHP uruchomiło Lekcje historyczne online.
Źródło: Muzeum Historii Polski