"Paszporty" – pod takim tytułem w Kownie w Muzeum Sugihary w czwartek została otwarta wystawa, która opowiada o dyplomatach Grupy Ładosia oraz reakcji Polskiego Państwa Podziemnego i rządu na emigracji na zbrodnie Holokaustu w czasie II wojny światowej.
„Celem wystawy jest przedstawienie roli rządu RP na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Zagładzie Żydów oraz podejmowanych akcjach na rzecz ich ratowania” – czytamy w komunikacie Instytutu Polskiego w Wilnie.
Wystawa prezentuje działalność Grupy Ładosia – grupy dyplomatów i działaczy żydowskich stworzonej w Szwajcarii - oraz dokumenty, noty dyplomatyczne, paszporty, które były nielegalnie produkowane, by ratować europejskich Żydów przed zagładą.
Wystawa prezentuje działalność Grupy Ładosia – grupy dyplomatów i działaczy żydowskich stworzonej w Szwajcarii - oraz dokumenty, noty dyplomatyczne, paszporty, które były nielegalnie produkowane, by ratować europejskich Żydów przed zagładą.
Ekspozycja została zorganizowana w związku z badaniami prowadzonymi przez Instytut Pileckiego we współpracy z Ambasadą Polski w Szwajcarii. Do tej pory na podstawie badań ogłoszono listę 3 tys. 253 posiadaczy paszportów i poświadczeń obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru przygotowanych przez nielegalną strukturę - Grupę Ładosia.
Otwarciu wystawy w Kownie towarzyszyła prezentacja książki Aleksandra Bartłomieja Skotnickiego "Chiune Sugihara. Konsul, który ratował Żydów". Sugihara, japoński konsul, w czasie wojny w Kownie również wystawiał nielegalne dokumenty i w ten sposób uratował m.in. około sześciu tysięcy polskich Żydów.
„Naszym zadaniem jest promowanie historii Polski, trudnej historii, żeby to nie uległo zapomnieniu” – wskazała Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie podkreśla, że otwarcie wystawy „Paszporty” w dawnym budynku japońskiego konsulatu, w którym pracował Sugihara „jest kontynuacją starań Instytutu na rzecz promowania działalności Polaków ratujących Żydów”. „Naszym zadaniem jest promowanie historii Polski, trudnej historii, żeby to nie uległo zapomnieniu” – wskazała Orszewska w rozmowie z dziennikarzami.
Przed dwoma laty w Wilnie i Kownie z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie była prezentowana m.in. wystawa o ambasadorze Polski w Japonii Tadeuszu Romerze ratującym żydowskich uchodźców.
Obecna wystawa, organizatorami której są Instytut Pileckiego, Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP w Wilnie i Muzeum Sugihary w Kownie, będzie czynna do końca grudnia 2021 r.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ kib/