Refleksja nad duszpasterstwem wśród Polonii w dobie pandemii była głównym zagadnieniem poruszonym podczas posiedzenia Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy – spotkania reprezentantów polonijnych środowisk europejskich, które odbyło się w sobotę w formule online.
Spotkaniu Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.
"Członkowie Rady uznali za najważniejsze duszpasterskie wyzwania: prowadzenie duszpasterstwa przez duchownych w charakterze służby, towarzyszenie wiernym doświadczającym słabości duchowej i fizycznej, formowanie świeckich do uczestnictwa i odpowiedzialności we wspólnocie Kościoła, praca w mniejszych wspólnotach, grupach i stowarzyszeniach oraz duszpasterstwo rodziców, służące kształtowaniu wiary ich dzieci. W trakcie obrad podano przykłady z duszpasterskich ośrodków polonijnych, potwierdzających, że kryzys może stać się bodźcem prowadzącym do rozwoju wiary, a nawet nawrócenia" - zaznaczyli autorzy komunikatu.
Poinformowali, że członkowie PRDE wyrazili wdzięczność wszystkim duszpasterzom – osobom duchownym, konsekrowanym i świeckim, którzy w dobie pandemii dali "świadectwo apostolskiej gorliwości i ewangelicznej posługi".
"Doceniając rolę duchownych we wspólnotach polonijnych, zwracamy się do wspólnoty Kościoła w Polsce z prośbą o dalsze wspieranie duszpasterstwa polskojęzycznego w postaci księży udających się do pracy wśród Polonii" - zaapelowali.
Polonijna Rada Duszpasterska Europy (dotychczas Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej) zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, siostry zakonne i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ pat/