Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu Marek Mutor został wybrany na prezydenta Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Urząd ten objął po dr. Łukaszu Kamińskim, który pełnił tę rolę przez cztery lata.
Platforma zrzesza 67 organizacji z 23 krajów i jest wiodącą europejską instytucją pamięci.
„To niezwykły zaszczyt. Koleżankom i kolegom dyrektorom zrzeszonych instytucji dziękuję za zaufanie. Wraz z Ośrodkiem +Pamięć i Przyszłość+ długo już współpracujemy w ramach Platformy, a teraz będziemy jeszcze mocniej się angażować w jej działalność. Dziękuję za te wszystkie lata i mam nadzieję, że w zbliżającym się czasie będziemy tylko silniejsi” - powiedział Marek Mutor.
„Dyrektor Ośrodka +Pamięć i Przyszłość+ we Wrocławiu Marek Mutor został w sobotę wybrany na prezydenta Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Urząd ten objął po dr. Łukaszu Kamińskim, który pełnił tę rolę przez 4 lata” - poinformował w niedzielę PAP rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.
„To niezwykły zaszczyt. Koleżankom i kolegom dyrektorom zrzeszonych instytucji dziękuję za zaufanie. Wraz z Ośrodkiem +Pamięć i Przyszłość+ długo już współpracujemy w ramach Platformy, a teraz będziemy jeszcze mocniej się angażować w jej działalność. Dziękuję za te wszystkie lata i mam nadzieję, że w zbliżającym się czasie będziemy tylko silniejsi” - powiedział, cytowany w komunikacie, Marek Mutor.
Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia (The Platform of European Memory and Conscience) została powołana w 2011 r.
PEPiS zrzesza 67 organizacji rządowych i pozarządowych z Unii Europejskiej i całego świata. Jej najważniejszym zadaniem jest współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów.
PEPiS zrzesza 67 organizacji rządowych i pozarządowych z Unii Europejskiej i całego świata. Jej najważniejszym zadaniem jest współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów. Organizacja przyznaje też raz w roku nagrodę za wkład wniesiony w działania skierowane przeciwko odradzającym się reżimom totalitarnym.
W 2019 roku Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozpoczęła prace nad sporządzeniem bazy danych ofiar zabójstw na tzw. żelaznej kurtynie - zabitych, rannych lub w różny sposób represjonowanych przez władze komunistyczne.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ amac/