Świadectwo ks. Jana Machy uświadamia każdemu pokoleniu, że są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto jest oddać życie – napisał w liście do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Beatyfikacja ks. Machy – zabitego przez hitlerowców za pomoc rodzinom powstańców aresztowanym przez gestapo za udział w Powstaniach Śląskich - odbędzie się 20 listopada w Katowicach.
W niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej podczas mszy, w ramach homilii odczytywane jest słowo pasterskie abp. Wiktora Skworca przed beatyfikacją ks. Jana Machy. Metropolita przypomniał w nim, że druga niedziela listopada to Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym i Światowy Dzień Ubogich. "To właśnie za udzielanie pomocy prześladowanym i ubogim w ciemną noc okupacji zginął ks. Jan Franciszek Macha" – zaznaczył.
Nawiązując zaś do obchodzonego w ostatni czwartek Święta Niepodległości, wskazał na patriotyczną postawę kandydata na ołtarze. "Ks. Jan Franciszek Macha należał do pokolenia Górnoślązaków, którzy wychowali się i wykształcili w II Rzeczypospolitej. Ukończył Gimnazjum Klasyczne w Królewskiej Hucie i studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz formację do kapłaństwa w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Jako neoprezbiter, wyświecony w 1939 r., od początku niemieckiej okupacji, oprócz gorliwej posługi duszpasterskiej, zaangażował się w działalność patriotyczną oraz pomoc charytatywną na terenie Rudy Śląskiej. Rozpoczął też wydawanie konspiracyjnej gazety +Świt+, w której wzywano ludność polską do wzajemnej samopomocy" – napisał abp Skworc.
Przytoczył też jeden z tekstów autorstwa ks. Machy opublikowany w tej gazecie przed Bożym Narodzeniem 1939 r. pt. "Pomóż im, gdy możesz": "Prawda, że każdy boryka się z losem, ale na drobną zapomogę wystarczy. To nie dla nas robicie, nie dla siebie, ale dla Polski. Wspólnymi siłami pomóc im trzeba… Czekają nas jeszcze ciężkie walki w przyszłości. Niejeden z nas padnie pozostawiając rodzinę w podobnych warunkach, a może jeszcze gorszych. Nie wolno nam zostawić tej sprawy normalnemu biegowi i przymknąć oczy. To bracia, to matki, które dały dzieci Ojczyźnie za świętą sprawę. To rodziny najlepszych synów Ojczyzny, którzy dla ogólnego dobra nie wahali się dać życia lub wolności. Dlatego cześć ich pamięci, a pomoc rodzinom" – pisał ks. Jan Macha.
"Jako wspólnota Kościoła katowickiego przyjmujemy z wdzięcznością nowego błogosławionego jako męczennika miłości miłosiernej, jako dar Bożej Opatrzności na dziś i na jutro, jako wezwanie i przypomnienie powołania do świętości. Ks. Jan Franciszek jako ofiara prześladowań i wojny uświadamia nam jej śmiercionośne skutki. Niech jego tragiczna śmierć inspiruje i wzmacnia nas do działania na rzecz umacniania zagrożonego pokoju i dzieła pojednania, szczególnie Polaków i Niemców" – zaapelował abp Skworc.
Dodał, że krótka, bo trwająca niespełna 3 lata posługa duszpasterska ks. Machy jest "ciągle aktualnym przykładem charytatywnego zaangażowania, zauważania i wychodzenia do najbardziej potrzebujących".
"Ks. Jan mógł przecież wycofać się, ulec prawu ustanowionemu przez okupanta i jako kapłan żyć spokojnie, zamknięty w parafialnej strukturze. Postąpił jednak inaczej. Uznał, że najważniejsze jest przykazanie miłości. Przybrało ono kształt konkretnej pomocy bliźniemu za cenę narażania własnego bezpieczeństwa. Krótko mówiąc, świadectwo ks. Jana uświadamia każdemu pokoleniu, że są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto jest oddać życie" – podsumował abp Skworc.
Zaprosił też do osobistego uczestnictwa w uroczystości beatyfikacyjnej, a tych diecezjan, którzy nie planują takiej pielgrzymki – o duchowe przeżywanie tej uroczystości w gronie rodziny. Uroczystość będzie transmitowana przez: Polskie Radio Katowice i Radio eM, a także TVP1 i TVP3 Katowice.
Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro z Watykanu rozpocznie się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla o godz. 10:00. Organizatorzy informują, że katedra będzie otwarta od godz. 8:00. Dla wiernych zostaną też ustawione telebimy przed świątynią i w jej krypcie.
Organizatorzy zachęcają do przybywania na uroczystość komunikacją miejską. Zmotoryzowani będą mogli skorzystać z parkingów w rejonie Placu Sejmu Śląskiego oraz centrum handlowego "Belg". Nie będzie natomiast możliwości zaparkowania pojazdów w pobliżu katedry tzn. na ulicach: Wita Stwosza, Plebiscytowej, Powstańców, Domina i Czempiela. Rozwiązaniem mogą być także parkingi przy tzw. centrach przesiadkowych w dzielnicach Brynów, Załęże i Zawodzie z możliwością dojazdu do katedry dostępną komunikacją miejską. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/