Listami gratulacyjnymi nagrodzono policjantów zasłużonych w wykrywaniu i ściganiu przestępstw przeciwko zabytkom. Składam w imieniu Generalnego Konserwatora Zabytków wszystkim obecnym wyrazy najwyższego uznania za zaangażowanie w ciężką i często niebezpieczną pracę – powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków dr hab. Katarzyna Zalasińska.
"Dzięki państwa zaangażowaniu codziennie udaje się zapobiegać zniszczeniu lub kradzieży wielu cennych zabytków, a także zatrzymać sprawców takich przestępstw" – powiedziała dyrektor Zalasińska, wręczając listy gratulacyjne w imieniu Magdaleny Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. "Wykonując swoje obowiązki zawodowe, dowodzicie państwo, że troska o dobro polskiego dziedzictwa kulturowego to nie tylko ciężka praca, ale także powołanie" - dodała dyrektor.
Uroczystość odbyła się podczas szkolenia "Przestępczość przeciwko zabytkom", na którym specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, dzielili się swoją wiedzą ze służbami mundurowymi. Katarzyna Zalasińska podkreśliła, że skuteczne przeciwdziałanie tego typu przestępczości wymaga od funkcjonariuszy policji, którzy jako pierwsi znajdują się na miejscu zdarzenia, szerokiej wiedzy i natychmiastowej reakcji w sytuacji stwierdzenia zagrożenia dla zabytków.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – a w jego imieniu Generalny Konserwator Zabytków – jest zobowiązany między innymi do zapobiegania zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków, udaremniania niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków czy przeciwdziałania ich kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi za granicę. Działania te realizowane są m.in. poprzez ścisłą współpracę służb konserwatorskich z organami ściągania, w szczególności z policją.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/