Archiwum legendy Solidarności Andrzeja Kołodzieja zostanie 11 grudnia przekazane do zasobów Archiwum Akt Nowych (AAN). Uroczystość przekazania zbiorów odbędzie się w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie – poinformował PAP Rafał Kierzkowski z AAN.
Jak wyjaśniono, "przekazywane do Archiwum Akt Nowych materiały stanowią wybitny, archiwalny zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja". "Ważnym ich fragmentem jest unikatowa, w części nieznana dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ), olbrzymi zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne, dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r., bezcenne plakaty z logiem Solidarności wydrukowane w parafii św. Brygidy z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni" - czytamy w przesłanej informacji.
Zaznaczono, że "kolekcję uzupełnia zbiór fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80.".
Zapowiedziano, że "do AAN trafiają też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy". "Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych m.in. z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80." - napisano.
Wyjaśniono, że "uroczystości będzie towarzyszyć konferencja panelowa poświęcona nieznanym źródłom dotyczącym Stanu Wojennego, w której wezmą udział: prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn, prof. dr hab. Marek Jabłonowski, dr Grzegorz Majchrzak i dr Grzegorz Waligóra". Konferencję poprowadzi dziennikarz i publicysta Piotr Gursztyn.
"Zwieńczeniem wydarzenia będzie multimedialna projekcja (mapping) napisu +SOLIDARNOŚĆ+ na frontowej ścianie budynku dawnej siedziby KC PZPR, symbolizująca zwycięstwo ruchu obywatelskiego Solidarność nad komunizmem w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego" - czytamy w informacji.
Projekcja będzie wyświetlana po zmroku od 11 do 13 grudnia.
Uroczystość przekazania archiwum Andrzeja Kołodzieja rozpocznie się 11 grudnia o godz. 12 w Centrum Bankowo-Finansowym "Nowy Świat" (ul. Nowy Świat 6/12).
Andrzej Kołodziej urodził się 18 listopada 1959 r. w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Był pracownikiem Stoczni Gdańskiej, w latach 1978-80 działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
"Drukarz i kolporter podziemnej prasy. W sierpniu 1980 r. jeden z organizatorów strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, przewodniczący Komitetu Strajkowego i sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. Organizator przerzutu podziemnych wydawnictw na teren Czechosłowacji, aresztowany przez czechosłowackie służby i skazany w 1981 r. na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności" - czytamy o działaczu.
Przypomniano, że w 1984 r. Kołodziej był współzałożycielem Solidarności Walczącej w Trójmieście. "Bliski współpracownik Kornela Morawieckiego" - podkreślono w informacji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/