W holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie od poniedziałku można oglądać przygotowaną przez IPN wystawę poświęconą wprowadzeniu stanu wojennego. Po otwarciu pracownicy naukowi IPN w Olsztynie prezentowali biogramy działaczy „Solidarności” z regionu.
Na wystawę poświęconą stanowi wojennemu składa się kilkanaście plansz tematycznych, np. o Wojskowej Radzie Ocalania Narodowego, internowaniach, rodzajach upamiętnień wprowadzenia stanu wojennego i o jego zniesieniu.
"Naszym zadaniem jest pamiętanie o tamtych wydarzeniach i dziękowanie osobom, które się wówczas angażowały" - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Po odsłonięciu wystawy IPN prezentował czwarty tom "Encyklopedii Solidarności" - przybliżano zawarte w publikacji sylwetki działaczy tego ruchu z Warmii i Mazur. Wśród tych osób wymieniono m.in. Wiesławę Grygorczyk, która była internowana w ośrodku dla kobiet w Gołdapi oraz Barbarę Nowak, która została internowana będąc z zaawansowanej ciąży. "To był jedyny u nas w regionie przypadek internowania kobiety w takim stanie" - podkreśliła Renata Gieszczyńska z IPN.
W uroczystościach w urzędzie wojewódzkim uczestniczył m.in. bp. senior Edmund Piszcz, kurator Krzysztof Nowacki oraz przewodniczący "Solidarności" Józef Dziki. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ ok/