Minister kultury Piotr Gliński, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i jego zastępczyni Anna Maria Antos podpisali w czwartek umowę o współprowadzeniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Planowana jest budowa siedziby orkiestry.
Minister kultury Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości w siedzibie resortu kultury, że podstawowym kryterium, które decyduje o przyznaniu wsparcia z budżetu centralnego dla instytucji, które dotychczas były jedynie w ręku samorządu, to kryterium jakości tych instytucji i oddziaływania na region, a w niektórych przypadkach i na całą Polskę.
"W tym przypadku mamy do czynienia z orkiestrą symfoniczną, która działa w średnim mieście. Jest instytucją docenianą, instytucją z sukcesami, pięknie rozwijającą się instytucją kultury i naturalne jest, że budżet centralny powinien wspierać takie działania". Co, jak tłumaczył, "polega na wsparciu, bezpośrednim w prowadzeniu instytucji poprzez zwiększenie dotacji podmiotowej przy zachowaniu poziomu dotacji dotychczasowej samorządowej". Dodał, że "kiedy instyucja kultury jest współprowadzona przez ministerstwo znacznie większe są szanse rozwojowe, polegające na planowanej inwestycji". Wyjaśnił, że chodzi o budowę siedziby dla orkiestry.
Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk przypomniał, że Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest najstarszą w kraju. Wyraził wdzięczność ministrowi kultury za wszelkie inwestycje w Zamościu. Poinformował, że nowa siedziba będzie miejscem, gdzie oprócz koncertów organizowane będą spotkania, kongresy, eventy, bo w Zamościu brakuje takiej sali. "W Zamościu inwestujemy w kulturę najwięcej w województwie lubelskim w przeliczeniu na mieszkańca, a na pewno jesteśmy na drugim miejscu w kraju jeśli chodzi na inwestycje na kulturę ze środków samorządowych" - zwrócił uwagę. Wyraził radość, że ministerstwo wspiera wysiłki, bo, jak dodał, "chcemy, aby kultura była jak najbliżej każdego zamościanina, żeby nie musiał jechać do Lublina, a mógł w Zamościu wysłuchać największych dzieł europejskich".
Dyrektor orkiestry Tadeusz Wicherek podkreślił, że objęcie orkiestry współfinansowaniem i współprowadzeniem przez ministerstwo jest dla tej instytucji prestiżem. Dodał, że "orkiestra ta powstała w 1881 r. i jest to jedyna orkiestra symfoniczna w Polsce, która przeżyła odzyskanie niepodległości". (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/