
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się ws. współpracy nad Międzynarodową Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona. Termin nadsyłania prac na konkurs przedłużono do 31 sierpnia - poinformował PAP Instytut Pileckiego.
Jak poinformował w piątek PAP Instytut, 17 lipca odbyło się „krótkie posiedzenie” w sprawie tegorocznej edycji Nagrody im. Witolda Pileckiego. Wzięli w nim udział dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński, prawnuk rotmistrza Witolda Pileckiego Krzysztof Kosior i dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Spotkanie dotyczyło przyznania Nagrody specjalnej w ramach konkursu. „Dzięki darczyńcy, który chce pozostać anonimowy, zabezpieczono na ten cel niezbędne środki zewnętrzne” - podał Instytut. W związku z przywróceniem kategorii Nagroda specjalna termin nadsyłania zgłoszeń do niej został przedłużony do końca sierpnia.
Podkreślono, że Piotr Cywiński i Krzysztof Kosior potwierdzili gotowość do aktywnego uczestnictwa w pracach jury. Patronat Muzeum Auschwitz-Birkenau nad Nagrodą zostanie utrzymany. Jak zapowiedziano, zaktualizowany regulamin konkursu i skład międzynarodowej kapituły zostaną ogłoszone wkrótce.
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pileckiego. Wyróżnia autorów książek podejmujących tematykę polskiego doświadczenia totalitaryzmów XX wieku oraz współczesnych konfliktów zbrojnych i naruszeń praw człowieka. Jest przyznawana w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny i nagroda specjalna. Laureaci w dwóch pierwszych kategoriach otrzymają w tej edycji po 46 tys. 850 zł brutto i statuetkę. W każdej kategorii przewiduje się także wyróżnienie z nagrodą w wysokości 5 tys. zł brutto.(PAP)
gj/ wus/