Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył we wtorek akty powołania członkom Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki, szóstej kadencji. Rada jest ciałem opiniodawczo-doradczym ministra w kwestiach dzieci i młodzieży.
"Liczę na państwa aktywność i szczerość. Liczę na to, i jestem o tym przekonany, że będzie to dyskusja merytoryczna dotycząca rzeczywiście najważniejszych problemów dzieci i młodzieży w Polsce zarówno w systemie oświatowym, w systemie szkolnictwa wyższego, jak i w ogóle w życiu naszego społeczeństwa" – powiedział szef MEiN, zwracając się do nowych członków rady. "Jestem przekonany, że nie powtórzą się sytuacje z poprzedniej kadencji, takiego politycznego czy politykierskiego wykorzystania naszej obecności w tym zacnym gremium" – dodał.
"Dziękuję bardzo za przyjęcie zaproszenia do pracy w Radzie. Dziękuje państwu za aktywność dotychczasową i proszę o tę aktywność jeszcze zwiększoną na przyszłość" – powiedział minister edukacji i nauki.
"Jak państwo wszyscy wiecie i obserwujecie, jesteśmy w niezwykle ważnym momencie w dziejach naszego państwa i naszego społeczeństwa. To, co się dzieje na świecie, to, co się dzieje w Europie, to, co się dzieje w gospodarce, to, co się dzieje w kulturze, to, co się dzieje w pewnych zmianach pokoleniowych, jest zdecydowanie bardziej zdynamizowane niż jeszcze pięć, dziesięć czy piętnaście lat temu. Stąd wasz głos, wasze stanowisko, wasze postulaty są jeszcze ważniejsze niż rok, pięć czy dziesięć lat temu" – wskazał Czarnek.
Wyraził nadzieję, że w obecnej kadencji spotkania Rady będą odbywać się jak najczęściej i to w trybie stacjonarnym, jeśli tylko warunki pandemiczne będą na to pozwalały.
Członkami Rady są uczniowie, którzy urodzili się między 1 października 2000 r. a 1 października 2008 r. Liczy ona 32 członków (po dwóch z każdego województwa).
Chętni do udziału w Radzie musieli wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji i przedstawić w nim swoją wizję działalności rady. Przy analizie zgłoszeń kandydatów brano pod uwagę także: zaangażowanie w wolontariat, zaangażowanie w działalność społeczną, w życie społeczności lokalnych i w życie publiczne oraz osiągane wyniki w nauce.
Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki działa od 2016 r. Do głównych jej zadań należy wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dzieci i młodzieży w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej oświata i wychowanie, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian, w tym propozycji rozwiązań. Dotychczas kadencja Rady trwała rok. Kadencja powołanej we wtorek rady będzie dłuższa – potrwa do 30 września 2023 r. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/