Przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu polscy dyplomaci w Niemczech uczczą m.in. składając wieńce w Sachsenhausen oraz akcją #WeRemember - informuje PAP Ambasada RP w Berlinie.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zamordowano ponad 6 mln osób, w większości Żydów.
Rzecznik prasowa Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka poinformowała PAP, że Instytut Polski w Berlinie organizuje w czwartek z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu pokaz filmu "Położna” (godz. 19.) w reż. Marii Stachurskiej. Film opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej, która w niemieckim obozie w Auschwitz mimo zakazu przyjęła 3 tys. porodów. Film z uwagi na pandemię pokazany będzie w trybie online (na FB Instytutu).
Konsulat RP w Kolonii z inicjatywy konsula Jakuba Wawrzyniaka wspólnie z całym korpusem zaangażowany jest w akcję #WeRemember.
"W czwartek Konsul RP składa w Duesseldorfie wieńce wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, prezydentem miasta i członkami gminy żydowskiej. Wcześniej bierze udział w uroczystościach w Landtagu. Następnie udaje się do Monastyru, gdzie złoży wieńce i weźmie udział w uroczystościach z udziałem władz miasta i gminy żydowskiej. Konsulat składa też wieńce we Frankfurcie nad Menem oraz bierze udział w uroczystościach w Kolonii" - informuje Szuber-Zasacka.
Z kolei konsul RP w Berlinie – "jako jedyny przedstawiciel korpusu konsularnego w Berlinie w czwartek ok. godz. 10. złoży wieniec w Miejscu Pamięci Sachsenhausen i przeprowadzi rozmowę z dyrektorem dr Axelem Drecolem na temat współpracy w obszarze upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen".
Konsul generalny w Hamburgu planuje w środę złożenie wieńca w obozie Bergen-Belsen, a w czwartek - w obozie Neuengamme. Planowane jest także złożenie wieńców przez konsula generalnego wraz z senatorem ds. wewnętrznych przy pomniku ofiar narodowego socjalizmu na cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu. Konsul weźmie również udział w czwartek w obchodach Dnia Pamięci w Landtagu Szlezwiku-Holsztyna oraz spotka się z Rutą Rosenblatt (ur. w Warszawie, przeżyła m.in. obóz w Auschwitz), jej rodziną oraz Rabinem Hamburga Shlomo Bistritzkym.
Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu konsul generalny w Hamburgu czyści w okolicy rezydencji tzw. Stolpersteine (kamienie pamięci w formie kostek brukowych układane na chodnikach przed domami, w których mieszkały ofiary Holocaustu, wyryte są na nich m.in. nazwiska ofiar - PAP) - konsul zapoczątkował tę tradycję w ubiegłym roku.
Natomiast Ambasada RP w Berlinie włączyła się do akcji upamiętnienia Ofiar Holokaustu zorganizowanej przez Światowy Kongres Żydów. Na Twitterze i Facebooku polskiej placówki opublikowano zdjęcia naszych dyplomatów z tabliczkami z napisem #WeRemember. "Naszym najwyższym obowiązkiem jest pamięć o ofiarach Holokaustu" - napisano w komentarzu.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ jar/ mal/