Wrocławski IPN wsparł inicjatywę niemieckiego archiwum Arolsen, której celem jest budowa największego cyfrowego pomnika ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Okazją do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
„Włączamy się w dzieło przywracania pamięci o wszystkich ofiarach narodowego socjalizmu, aby przestały być anonimowe, a przyszłe pokolenia znały historię tych strasznych zbrodni dokonanych w XX w. Należy to dzieło wyłaniania nazwisk ofiar z anonimowości kontynuować ku przestrodze i pamięci” – zapowiada wrocławski Oddział IPN.
Archiwum Arolsen Archives udostępnia w ramach projektu crowdsourcingowego tysiące dokumentów pochodzących z różnych niemieckich obozów koncentracyjnych. Duża część z nich to karty i kwestionariusze więźniów, zawierające ważne dane oraz informacje biograficzne, takie jak miejsce urodzenia. Można w nich znaleźć także imiona i nazwiska krewnych, które niekiedy są ostatnim zachowanym śladem przed tragiczną śmiercią: jako „miejsce zamieszkania” rodziców czy rodzeństwa podaje się miejsca zagłady, takie jak Auschwitz-Birkenau czy Majdanek. Zadaniem wolontariuszy jest wprowadzanie do cyfrowej bazy nazwisk i danych widniejących na zeskanowanych dokumentach.
Do tej pory w projekcie wzięło udział kilkanaście tysięcy zarejestrowanych wolontariuszy. Od 2021 r. poza językiem niemieckim i angielskim, informacje o projekcie dostępne są także w hiszpańskiej, polskiej i francuskiej wersji językowej. Pracę ułatwia także specjalny przewodnik ułatwiający pracę nad dokumentami.
W istniejącym od 1955 r. Arolsen Archives (dawniej Międzynarodowej Służbie Poszukiwań - International Tracing Service, ITS) znajduje się ok. 30 milionów dokumentów, zawierających informacje na temat 17,5 milionów osób - więźniów obozów koncentracyjnych, gett, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar systemu represji i deportacji stworzonych przez III Rzeszę. Jest to największe na świecie archiwum tego typu, a jego zasoby zostały wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie:https://enc.arolsen-archives.org/pl/o-everynamecounts/ (PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/