Sześć spektakli z teatrów w Gdańsku, Gnieźnie, Krakowie, Opolu i Poznaniu nominowano do finału VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” - poinformowali PAP organizatorzy Konkursu z Instytutu Teatralnego (IT) im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
"Wśród przedstawień wybranych do udziału w 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych znalazły się trzy wystawienia wielkich dramatów romantycznych, inscenizacja najwybitniejszego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, sceniczna interpretacja powieści Bolesława Prusa oraz oryginalne, taneczne odczytanie dzieł Witkacego" - poinformował PAP Łukasz Orłowski z IT.
Wyboru finalistów, spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień, dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Ewa Konstancja Bułhak, Zenon Butkiewicz, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna, Karol Suszczyński i Maryla Zielińska.
W finale VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" znalazły się: "Balladyna" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu (reż. Konrad Dworakowski), dwa spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (reż. Cezary Tomaszewski) oraz "Dziady" (reż. Maja Kleczewska), "Kurka wodna albo urojenie" z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (reż. Igor Gorzkowski), "Lalka" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Radosław Rychcik) i "Lilla Weneda" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Grzegorz Wiśniewski).
Jak wyjaśniono, według Komisji Artystycznej są to "najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 r., które zostaną zaproszone do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu +Klasyka Żywa+, czyli tegorocznych, 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych".
Komisja zdecydowała również o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu. "Wyróżniono aktorki i aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej za kreację zbiorową w spektaklu +Zły+ w reżyserii Piotra Ratajczaka oraz Beatę Schimscheiner za rolę Iwony i Annę Pijanowską za rolę Izy w przedstawieniu +Iwona, księżniczka Burgunda+ w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Teatru Ludowego w Krakowie" - podał Orłowski.
Komisja Artystyczna nie przyznała Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. "Spośród zgłoszonych spektakli żaden nie stanowił istotnego odkrycia, wzbogacającego repertuar dzisiejszego polskiego teatru" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Jak wyjaśniono, "z uwagi na brak zgłoszeń spektakli przygotowanych na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida nie przyznano również nagrody specjalnej z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety". "Kwoty przewidziane na obie nagrody (łącznie 40 tys. zł) dołączone zostaną do puli nagród 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa" - napisano.
Opolskie Konfrontacje Teatralne w tym roku mają odbyć się na przełomie maja i czerwca. Podczas przeglądu finaliści powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię, muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego.
Do kolejnego, VIII Konkursu na Wystawienie Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" teatry będą mogły zgłaszać spektakle od 1 lutego. "Organizatorzy Konkursu liczą, że mimo rozmaitych utrudnień spowodowanych przez pandemię bieżący rok przyniesie wiele interesujących inscenizacji polskiej literatury i repertuarowych odkryć dowodzących, że klasyka naprawdę potrafi być żywa" - napisano.
Celem Konkursu "Klasyka Żywa" jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami.
"Konkurs wyrasta z przekonania, że polska literatura dramatyczna to prawdziwa skarbnica czekająca na kolejną falę odkryć, którą chcemy wzbudzić, przez zachęcanie do repertuarowych odkryć i sięgania po teksty rzadko, lub wręcz nigdy niewystawiane" - napisano. "Organizatorom Konkursu zależy na zainicjowaniu dialogu z klasyką prowadzonego z pozycji dzisiejszych, ale z uwagą wsłuchującego się w głosy brzmiące w dawnym dramacie" - podkreślono.
Jak wyjaśniono, "klasyka żywa to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy".
Konkurs "Klasyka Żywa" organizowany jest przez IT im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/