Jarmark odpustowy Emaus na krakowskim Salwatorze, którego tradycje sięgają XII w. od tego roku będzie organizowany przez miasto w nowej formule – skupi się na pielęgnowaniu i rekonstrukcji wielkanocnych obrzędów oraz podtrzymywaniu tradycji rzemiosła artystycznego.
Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Obecnie odpustowy jarmark towarzyszy uroczystości religijnej w kościele pw. Najświętszego Salwatora i klasztorze sióstr norbertanek.
Jak podkreślili we wtorek przedstawiciele władz miasta, ten ludowy jarmark jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbarwniejszych elementów krakowskiego folkloru.
Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa przypomniała, że zgodnie z tradycją jarmarku ukształtowaną w XIX wieku był on miejscem sprzedaży słodyczy i tradycyjnych zabawek ludowych, m.in. figurek, popularnych dekoracji wielkanocnych, pisanek czy charakterystycznych dla Krakowa drzewek emausowych rzeźbionych w drewnie i ozdabianych drewnianymi ptaszkami oraz kolorowymi kwiatami.
„W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach” - zaznaczyła przedstawicielka UMK.
Wydarzenie – wskazała - w ostatnich latach nie miało organizatora, dlatego w trosce o kulturalne dziedzictwo inicjatywy, po konsultacjach z przedstawicielami Rady Dzielnicy, parafii św. Salwatora, znawcami folkloru zwierzynieckiego, ekspertami Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego, podjęto decyzję, że opiekę organizacyjną nad wydarzeniem sprawować będzie Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Realizację przedsięwzięcia powierzono Krakowskiemu Forum Kultury.
Zgodnie z planami Krakowskie Forum Kultury zaproponuje program kulturalny oraz zadba o właściwą estetykę i infrastrukturę wydarzenia. Partnerami merytorycznymi będą Muzeum Krakowa i Dom Zwierzyniecki, parafia św. Salwatora, Rada Dzielnicy Zwierzyniec, a także Muzeum Etnograficzne.
„Chcemy zahamować postępującą komercjalizację i wyeliminować kontrowersyjne produkty dostępne na jarmarku. Wierzę, że stopniowo uda się przywrócić to, co budowało sławę krakowskiego Emausu przez wieki, że kontekst historyczny i potencjał turystyczny tego wyjątkowego wydarzenia pomogą nam przybliżać i promować bogate dziedzictwo kulturowe Krakowa” ? wyjaśnił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Zgodnie z zapowiedziami wytyczne dla wystawców zainteresowanych udziałem w tegorocznym Emausie zostaną opublikowane w pierwszej połowie lutego.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/