Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wydał nakaz na poprawę stanu zachowania jednego z budynków dawnego Szpitala Ujazdowskiego, położonego przy ul. Jazdów 8a. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności – informuje konserwator.
Zabytkowy budynek, będący własnością miasta, "dziś jest w stanie postępującej śmierci technicznej" - podkreślił mazowiecki konserwator dodając, że wydany nakaz doprowadzi do powstrzymania dalszej degradacji zabytku. "Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - dodał konserwator.
Zabytek jest częścią zabudowań dawnego Szpitala Ujazdowskiego wzniesionych w latach 1894-1896, lecz wcześniej w tej okolicy funkcjonował szpital wojskowy służący m. in. żołnierzom kościuszkowskim. Budynki wznoszone były w kilku etapach, a ich forma architektoniczna, jak zaznaczył konserwator, nawiązywała do rosyjskich koszar wojskowych.
W okresie międzywojennym Szpital Ujazdowski działał nadal, ponadto od 1922 roku w jego zabudowaniach mieściła się Szkoła Podchorążych Sanitarnych, kształcąca na potrzeby Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej na terenie szpitala urządzono prowizoryczny Cmentarz Obrońców Warszawy. Szpital działał także podczas niemieckiej okupacji, w 1941 roku uruchomiono tutaj Zakład Przeszkolenia Inwalidów, a w 1942 roku jeden z pawilonów psychiatrycznych został przez Niemców przeznaczony na potrzeby leczenia żołnierzy z frontu wschodniego. Podczas powstania warszawskiego mieścił się tutaj szpital polowy. Został on wyrzucony ze swoich zabudowań 6 sierpnia, przeniósł się najpierw na stadion Legii, a potem do zabudowań sierocińca przy ul. Chełmskiej 19. Tamten gmach został zbombardowany 30 sierpnia, część rannych ewakuowano na Sadybę, a sam szpital został potem ewakuowany do Milanówka, gdzie go rozwiązano.
W budynku przy Jazdów 8a mieścił się pawilon stomatologii, a po wojnie publiczna łaźnia dla mieszkańców nieodległego osiedla domków fińskich (w domkach nie było łazienek). Obecnie jest nieużytkowany. Po pożarze w 2015 roku został prowizorycznie zabezpieczony. W grudniu 2018 roku mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał budynek do rejestru zabytków. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ lena/