„Żołnierze Armii Krajowej więźniami KL Auschwitz” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 24 lutego, by upamiętnić 80. rocznicę utworzenia AK – zakomunikowało we wtorek Muzeum Auschwitz. Wykłady będą symultanicznie tłumaczone na język angielski.
„W tym roku mija 80 lat od przekształcenia działającego w okupowanej Polsce konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która wniosła ogromny wkład w walkę o wolność kraju” – przypomniało muzeum.
Podczas sesji, w której udział jest bezpłatny, wykład na temat sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego wygłosi dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Dr Adam Cyra z centrum badań Muzeum Auschwitz przybliży sylwetki wybranych więźniów, członków ZWZ/AK, natomiast Marcin Dziubek opowie o mieszkańcach ziemi oświęcimskiej, którzy walczyli w oddziale Armii Krajowej „Sosienki” wokół kompleksu obozowego Auschwitz, niosąc pomoc więźniom.
Zgłoszenia do udziału w sesji można dokonywać pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/12ArvCcOB3lUXWGbh4sBpD2aslytD3i0H-SVYf0xowMA/viewform?edit_requested=true do 22 lutego.
Muzeum przypomniało, że w niemieckim obozie Auschwitz uwięziono wielu członków ZWZ/AK. „Nie zaprzestawali walki. Obozowa Armia Krajowa wspólnie z innymi zorganizowanymi strukturami podziemnymi na terenie obozu Auschwitz stanowiły szczególny przejaw oporu na tle całego systemu obozów koncentracyjnych w Trzeciej Rzeszy. Grupy konspiracyjne przekazywały informacje na zewnątrz, tworzyły zorganizowaną samopomoc więźniarską, utrudniały esesmanom inwigilację środowisk więźniarskich i analizowały na bieżąco szanse zbrojnego powstania” – wskazała placówka.
W latach 1940-45 co najmniej 188 osób pełniących funkcje dowódcze w Siłach Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego zostało osadzonych w obozie Auschwitz. Ze szczebla Komendy Głównej Armii Krajowej w obozie osadzono 41 osób. Spośród nich 12 zginęło, a wojnę przeżyły 24 osoby.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, należące do muzeum, organizuje sesję przede wszystkim z myślą o nauczycielach i edukatorach, ale także dla osób zainteresowanych tematem. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/